Rok 2019 będzie przełomowym dla Suwałk. Oddane do użytku zostaną bowiem ważne dla miasta inwestycje.

Najważniejszą z nich jest obwodnica Suwałk, na którą mieszkańcy czekają już ponad dwadzieścia lat. Droga za blisko 300 milionów złotych ma być oddana najpóźniej do 17 marca.

Zgodnie z dokumentacją przetargową, dwa miesiące później (20 maja) ma zakończyć się budowa największej w regionie hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Zarzecze. W budowanym obiekcie znajdą się boiska do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, a także trybuny na 2165 miejsc. Halę za ponad 36 milionów złotych buduje warszawska spółka Unimax. Miasto na ten cel otrzymało 10 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Kolejną dużą inwestycją, która zostanie oddana do użytku w tym roku, jest pas startowy. Obsługiwać on będzie samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. Budowa będzie kosztowała 27 milionów złotych. 10 milionów złotych na budowę pasa startowego przekazał prezes fabryki mebli Forte Maciej Formanowicz, natomiast kwotą 6 milionów złotych wsparli radni Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zgodnie z dokumentacją przetargową, inwestycja ma być gotowa do 30 czerwca.

W 2019 roku zakończy się także rewitalizacja zabytkowego budynku byłej łaźni, która będzie wchodzić w skład bulwarów. W budynku znajdzie się przestrzeń pod lokale gastronomiczne i wystawiennicze. Remont pochłonie ponad 8 milionów złotych. Inwestycja ma zakończyć się do 31 maja.

Inwestycje w tym roku zakończą również prywatni inwestorzy. W czerwcu zostaną otwarte pierwsze sklepy w Parku Handlowym MultiShop w sąsiedztwie marketu budowlanego OBI.