1 lutego Minister Środowiska odwołał Jarosława Borejszo ze stanowiska dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. Ta decyzja zaskoczyła wiele osób związanych z parkiem. Chcąc przywrócić go na stanowisko dyrektora, postanowili zebrać podpisy pod petycją do ministerstwa.

- Z przykrością i zaskoczeniem informujemy, że w dniu 1 lutego 2019 roku Minister Środowiska odwołał Pana Jarosława Borejszo ze stanowiska dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. Przyczyny odwołania naszego dyrektora nie podano - możemy przeczytać na stronie parku.

Decyzją ministra zaskoczeni są nie tylko pracownicy, ale również osoby współpracujące z WPN. Jedną z nich jest Hubert Stojanowski, który postanowił zorganizować elektroniczną zbiórkę podpisów do ministerstwa z prośbą o przywrócenie Jarosława Borejszo na stanowisko dyrektora. Akcję popiera wiele współpracujących z parkiem organizacji społecznych z Suwalszczyzny m.in. Stowarzyszenie Pastwisko.org, Krusznia, czy Bibliofil.

- Wieloletnia praca Jarosława Borejszy na rzecz WPN przyniosła widoczne efekty nie tylko w działaniach edukacyjnych i w infrastrukturze turystycznej, ale także w zgodnym ze społecznością lokalną gospodarowaniem tym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym - twierdzi Hubert Stojanowski, organizator zbiórki podpisów.

- Żaden nowy, pochodzący z powołania ministra specjalista, nie będzie w stanie kontynuować tego kierunku rozwoju bez kompetencji Jarosława Borejszy - dodaje Hubert Stojanowski.

- Jarosław Borejszo, mając 100% udowodnionych kompetencji do szefowania parkowi, został odwołany bez żadnego uzasadnienia. To nie jest polityka, tylko politykierstwo. Ono najbardziej uderza w te społeczności lokalne, które oddolnie zbudowały wzajemne zaufanie między ludźmi i instytucjami. To praca, która pójdzie na marne, jeśli wybrany zostanie nowy człowiek bez zaufania społecznego - powiedział Wojciech Pająk, członek Pastwiska.org.

Zbiórka podpisów cieszy się dużym zainteresowaniem. Podpisało ją już ponad 1100 osób (stan na godz.16:45 7 lutego 2019).

Osoby, które chcą poprzeć akcję swoim podpisem mogą to zrobić na stronie AVAAZ.org (tutaj).