Suwalska Karta Mieszkańca cieszy się dużą popularnością wśród suwalczan. Kartę uprawniającą do wielu zniżek posiada już blisko co trzeci mieszkaniec Suwałk.

Suwalska Karta Mieszkańca została wprowadzona we wrześniu ubiegłego roku. Karta uprawnia m.in. dzieci i młodzież do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej, a także suwalskich przedszkoli. To również szereg ulg w aquaparku, Ośrodku Sportu i Rekreacji, Suwalskim Ośrodku Kultury, Muzeum Okręgowym, a także w 29 prywatnych firmach, które zostały partnerami programu. Zniżki są zróżnicowane w zależności od liczby dzieci w rodzinie, niepełnosprawności i wieku mieszkańca.

Obecnie w suwalskim ratuszu zarejestrowanych jest 20.278 kart -  13.662 zwykłych, 3.697 dla rodzin wielodzietnych, 2.341 dla seniorów oraz 578 dla osób niepełnosprawnych.

Wniosek o wydanie Suwalskiej Karty Mieszkańca może złożyć każdy mieszkaniec Suwałk, który na pierwszej stronie formularza PIT wpisze adres zamieszkania w Suwałkach. O wydanie karty mogą ubiegać się również rolnicy posiadający gospodarstwo rolne na terenie Suwałk oraz osoby bezrobotne.