Ośmiu chorych na odrę oraz czterdziestu z jej podejrzeniem. Tak wygląda sytuacja zakażeń odnotowana przez suwalski sanepid. Jednak po świętach Wielkanocnych może nastąpić znaczny wzrost zachorowań.

Do 28 marca w suwalskim sanepidzie zarejestrowano 40 przypadków podejrzeń lub zachorowań na odrę. Z tego 8 przypadków zostało już potwierdzonych - 3 to Polacy, 5 to osoby narodowości ukraińskiej. Zachorowania wystąpiły wśród osób szczepionych i nieszczepionych.

U 3 osób podejrzanych o zachorowanie wykluczono wystąpienie odry, a 2 osoby zakwalifikowano jako przypadki wątpliwe.

- Przebieg odry u pacjentów, u których wykryto chorobę określany jest przez lekarzy jako średni i lekki. Pierwszym chorym był Polak. Na razie możemy mówić o wzroście zachorowań wśród mieszkańców Suwałk, a nie o epidemii - poinformowała Elżbieta Bednarko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach.

Elżbieta Bednarko obawia się, że po świętach Wielkanocnych zachorowań może być więcej, gdyż pracujący w naszym mieście obywatele Ukrainy prawdopodobnie udadzą się na święta do swojego kraju, gdzie panuje epidemia odry, a następnie zakażeni wrócą do Suwałk.

Sprawa jest na tyle poważna, że 1 kwietnia prezydent Suwałk zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecni na spotkaniu specjaliści poinformowali, że jedynym zabezpieczeniem przed tą zakaźną chorobą są szczepienia i nie mogą być one zastąpione żadnymi innymi środkami ochrony. Dlatego też prezydent Suwałk apeluje do pracodawców i przedsiębiorców o rozważenie możliwości zakupu szczepionek i przeprowadzenie szczepień przeciwko odrze wśród załóg zakładów pracy.

Odra jest wysoce zakaźną wirusową chorobą układu oddechowego. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.

Odra jest zaraźliwa już na etapie, kiedy nie daje objawów, a potrafi on trwać powyżej 4 dni. Potem pojawia się gorączka, katar i kaszel. Po mniej więcej dwóch -trzech dniach tego kaszlu i kataru występuje kolejny objaw, tzw. plamki Koplika, czyli przebarwienia na policzkach wewnątrz jamy ustnej. Sygnalizują, że niedługo zacznie się kolejny etap - wysypka. Na początku pojawia się za uszami i na czole, a potem rozszerza na całe ciało. Trwa kilka dni. Wraca gorączka, może pojawić się zapalenie płuc oraz inne powikłania.