Wielu suwalczan już przyzwyczaiło się do odbywających się w Suwałkach podwójnych obchodów ważnych uroczystości państwowych. Jednak nadchodząca 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja może być przełomowa.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, który dotychczas unikał obchodów organizowanych przez suwalski ratusz, 3 maja weźmie udział we mszy święta o godz. 10:30 w intencji Ojczyzny przed konkatedrą pw. św. Aleksandra, na której obecny będzie również prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Następnie obaj złożą kwiaty pod Dębem Wolności i wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Na tym wspólne obchody jednak się zakończą, gdyż o godzinie 13:15 Jarosław Zieliński w uroczystej defiladzie służb mundurowych przejdzie na plac przed Komendą Miejską Policji, gdzie odbędzie się pokaz sprzętu i uzbrojenia, pokaz tresury psów oraz będzie grochówka wojskowa.

W tym czasie w Parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się miejska majówka. Zaplanowano występ zespołu Mażoretek oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z Suwalskiego Ośrodka Kultury, konkurs na najlepsze wykonanie oberka przez uczniów klas I-III szkół podstawowych, koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Suwalszczyzna”, koncert grupy wokalnej ,,Rozłogi” i zespołu ,,Wspomnień czar”, działających przy Stowarzyszeniu Twórczych Seniorów ,,Rozłogi” oraz koncert kameralny w wykonaniu Marleny Borowskiej (sopran), Dariusza S. Wójcika (bas), Dalii Jatautaitė (organy).