Po 7 latach do podsuwalskiej Szwajcarii powraca Jaćwieski Festyn Archeologiczny. Dwudniowe wydarzenie odbędzie się 24 i 25 maja.
Od 1999 roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach organizowało w połowie roku dwudniowy festyn archeologiczny. Jednak ze względów finansowych wydarzenie w 2012 roku odbyło się po raz ostatni. Po 7 latach dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej impreza będzie reaktywowana.
W tym roku Jaćwieski Festyn Archeologiczny odbędzie się 24 i 25 maja (piątek i sobota) tradycyjnie w pobliżu słynnego cmentarzyska kurhanowego z okresu rzymskiego i wędrówek ludów, przebadanego w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Pokazy odbędą się w miejscu, gdzie przed laty znajdowało się obozowisko ekspedycji.
Podczas festynu będzie można obejrzeć, jak w epoce kamienia wykonywano narzędzia i broń z krzemienia, w jaki sposób wykonywano naczynia gliniane, zarówno poprzez lepienie ręczne, jak i na kole garncarskim. Zaprezentowane będą też sposoby wykonywania odzieży i najprzeróżniejszych ozdób.
Będzie można również spróbować swej zręczności w strzelaniu z łuku lub kuszy, miotaniu oszczepem lub toporem, a także na własnej skórze „wypróbować” średniowieczne narzędzia tortur.
W czasie festynu odbędą się pokazy walk wojów, a także inscenizacje m.in.: Turniej Wojów o Skarb Skomanda oraz Wykupienie ciała św. Wojciecha od Prusów.
Ponadto będzie można zwiedzić z przewodnikiem cmentarzysko kurhanowe z pierwszych wieków naszej ery w Szwajcarii, wycieczki będą się odbywały cyklicznie, po skompletowaniu grupy chętnych.
Wstęp na festyn jest bezpłatny.
Program szczegółowy:
Miejsce festynu: Dawna wieś Szwajcaria, obecnie północne przedmieścia Suwałk, ul. Studzieniczne, przy drodze nr 8 do Budziska
Piątek, 24 maja 2019 r.
- 10:00 – rozpoczęcie imprezy, pokazy stałe
- 11:00 – powitanie gości, prezentacja wykonawców
- 13:00 -opowieść historyczna Wykupienie ciała św. Wojciecha od Prusów, happening
- 16:30 – otwarcie jamy do wyrobu dziegciu, opowieść dziegciarza
- 18:00 – zakończenie pierwszego dnia imprezy
Sobota, 25 maja 2019 r.
- 11:00 – rozpoczęcie drugiego dnia imprezy, pokazy stałe
- 11:30 – prezentacja wykonawców
- 12:00 – 14:00 – Turniej Wojów o Skarb Skomanda
- 14:00 – wręczenie nagród w turnieju, połączone z opowieścią o tych cennych trofeach
- 15:30 – otwarcie pieca garncarskiego, hartowanie wypalonych naczyń
- 17:00 – degustacja wieprzka pieczonego na rożnie
- 18:00 – zakończenie imprezy
foto: Muzeum Okręgowe w Suwałkach