Znamy wyniki ankiety Suwalskiego Ośrodka Kultury na artystę, który powinien zagrać w Suwałkach w 2020 roku.

W kwietniu Suwalski Ośrodek Kultury poprosił mieszkańców Suwałk i okolic o propozycje artystów, których chętnie zobaczyliby na koncertach w Suwałkach w 2020 roku, zarówno na scenie plenerowej, jak na koncercie w sali. Niekwestionowanym zwycięzcą ankiety w kategorii „Artysta - koncert plenerowy" został Dawid Podsiadło. Liderem kategorii „Artysta - koncert zamknięty" okazał się Kortez. Drugie i trzecie miejsce w obu kategoriach zajęli Brodka i Krzysztof Zalewski. Pierwszą piątkę artystów proponowanych na koncert plenerowy zamykają Organek i Kortez w kategorii koncertu plenerowego, oraz Dawid Podsiadło i Kasia Stankiewicz (solo) na koncert zamknięty.

Uczestnicy badania zaproponowali 334 artystów na koncert plenerowy i 344 na koncert odbywający się w sali. Część nazwisk, jak: Ania Dąbrowska, Bitamina, HappySad, Kamil Bednarek, Katarzyna Nosowska, Kayah, Kult, Lao Che, Paweł Domagała, Taco Hemingway i The Dumplings powtarzała się w obu kategoriach. Wśród dwudziestu najpopularniejszych znaleźli się również Coma, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Lady Pank, Mela Koteluk i Perfect. Niektórzy ze zgłoszonych artystów występowali już w Suwałkach - Dawid Podsiadło, Kortez, Kamil Bednarek i Brodka, kolejny, HappySad, wystąpi już 21 czerwca podczas Koncertu na Powitanie Lata.

W internetowej ankiecie oddano łącznie 432 głosy, przy czym najwięcej głosów (niemal 32%), w przedziale wiekowym 26-35 lat. Kolejne grupy to przedział 36-45 lat (ponad 22%) i przed zła 18-25 lat (ponad 20%). Przeważająca część, bo aż 87,7% biorących udział w badaniu mieszka w Suwałkach. Ponad połowa ankietowanych (55%) jest częstym uczestnikiem wydarzeń organizowanych przez Suwalski Ośrodek Kultury, ponad 40% uczestniczy w nich od czasu do czasu. Najbardziej preferowanym typem wydarzeń wśród badanych okazały się koncerty, na które wskazało aż 83% ankietowanych, na drugim miejscu uplasowały się imprezy plenerowe (50% wskazań). W badaniu wzięło udział więcej kobiet, które stanowiły 64% głosujących. Osoby pracujące zawodowo stanowiły 60% uczestników.

Kogo z sugerowanych przez uczestników ankiety artystów zobaczymy w przyszłym roku? Badanie pokazało, że wachlarz zainteresowań i gustów muzycznych suwalczan jest niezwykle szeroki. Organizator ankiety, dziękując wszystkim respondentom za aktywny udział w ankiecie, zapowiada wzięcie oczekiwań mieszkańców miasta pod uwagę przy przyszłych realizacjach imprez plenerowych i zamkniętych, nie tylko tych organizowanych w 2020 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że rezerwacja występu danego artysty uzależniona jest od wielu czynników, z których najistotniejsze, choć nie jedyne, to dostępność terminu i koszt koncertu.