Nadaję Ci imię „Suwałki”. Płyń po wszystkich wodach i sław swoje imię - te słowa wypowiedziała Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk w niemieckim Waren (Müritz), mieście partnerskim Suwałk. Wszystko przy okazji chrztu łodzi podczas miejscowego święta Müritz Sail.

Uroczystością chrztu łodzi rozpoczęły się obchody 20-lecia współpracy między miastami Suwałki i Waren. Ewa Sidorek, która z delegacją gościła w miniony weekend w Niemczech, została matką chrzestną łodzi wyprodukowanej w pobliskiej stoczni.

- W stoczni firmy Kuhnle-Tours, w miejscowości Rechlin, w ciągu ośmiu tygodni wybudowano pływający dom, który nazwano „Suwałki”. Gest ten powinien wskazywać na to, jak wielką wagę przywiązujemy do partnerstwa miast - powiedział podczas chrztu Norbert Möller, burmistrz Waren (Müritz).

- Ta łódź, którą ochrzciliśmy jest znakiem tego, że promujemy Suwałki. W przyszłości chcemy mieć jeszcze wiele dobrych pomysłów, aby pogłębić nasze partnerstwo. Będziemy sporządzać dalsze plany działań, tak aby jak najbardziej zbliżyć mieszkańców naszych miast, pomimo 1000 km odległości - mówił Norbert Möller. - Czynnikiem wiążącym partnerstwo była na początku wymiana doświadczeń na szczeblu administracyjnym oraz w obszarze ochrony przyrody między Wigierskim Parkiem Narodowym a Parkiem Narodowym Müritz. W kolejnych latach wdrażano różne projekty, które ożywiały naszą współpracę - dodał.