Mural projektu Piotra Topczyłko z Ełku zostanie namalowany na kamienicy przy ulicy Kościuszki 19. Jego odsłonięcie zaplanowano na 24 sierpnia, dokładnie w 100. rocznicę wyzwolenia Suwałk.

Dziś (4 lipca) prezydent Suwałk wręczył nagrody w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie na Mural Artystyczny ,,Suwałki dla Niepodległej”. W spotkaniu w suwalskim ratuszu udział wzięli laureaci trzech pierwszych miejsc.

Pierwszą nagrodę i 4.000 złotych otrzymał Piotr Topczyłko z Ełku. Jego projekt został najwyżej oceniony w internetowej ankiecie. Mural, w którego centralnym punkcie jest postać Marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymał 1306 głosów.

Drugie miejsce w konkursie i 2.000 złotych nagrody przypadło Marcie Poświatowskiej z Suwałk. Nagrodę w jej imieniu odebrała mama. Charakterystycznym elementem projektu Pani Marty był zamek błyskawiczny. Internauci oddali w ankiecie na jej pomysł 1283 głosy.

Tysiąc złotych i trzecie miejsce przypadło natomiast Adrianowi Piekarskiemu z Suwałk. Jego projekt otrzymał w głosowaniu 482 głosy. Mural wyróżniały geometryczne figury i fioletowo-różowa kolorystyka.

Na ogłoszony przez Prezydenta Miasta Konkurs na Mural Artystyczny ,,Suwałki dla Niepodległej” wpłynęło 19 prac artystów z całej Polski. Projekty miały upamiętniać 100. rocznicę wyzwolenia miasta z uwzględnieniem drogi Suwałk do niepodległości, a także wartości związanych z tradycją i historią miasta przy jednoczesnym zaakcentowaniu wielokulturowości. Spośród nadesłanych prac, komisja konkursowa do dalszego etapu zakwalifikowała 5. W drugim etapie, na wskazane projekty, za pomocą ankiety internetowej na stronie Urzędu Miejskiego, mogli głosować internauci.

Wyniki tego głosowania komisja konkursowa przedłożyła prezydentowi Suwałk, który ostatecznie rozstrzygnął konkurs, przychylając się do opinii internautów.

Mural projektu Piotra Topczyłko z Ełku zostanie namalowany na kamienicy przy ul. T. Kościuszki 19. Jego odsłonięcie zaplanowano na 24 sierpnia, dokładnie w 100. rocznicę wyzwolenia Suwałk.

- Gratuluję nagrodzonym i jednocześnie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękuję, że tak licznie zareagowali Państwo na naszą propozycję. Prac było dużo, a komisja konkursowa miała w czym wybierać - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie wyboru projektu należało do naszych mieszkańców, którzy oddali swoje głosy w internetowej ankiecie. Następnie mural, który otrzymał najwięcej głosów, skonsultowaliśmy z historykami. Oni zasugerowali żeby zmienić pewne elementy i to uwzględnił autor projektu. Chodziło m.in. o postać admirała Focha, który jest nieznany na Suwalszczyźnie. Została ona wymieniona na Walerego Romana. To natomiast osoba związana z niepodległością naszego miasta, pełnomocnik Marszałka Piłsudskiego, który starał się o to, aby Suwalszczyzna znalazła się w granicach II RP. Autor projektu muralu zaktualizował też pewne elementy przedstawiające Powstanie Sejneńskie - dodał prezydent.