Ponad 10 tysięczy uczniów i 2 tysięcy przedszkolaków rozpoczęło dziś w Suwałkch rok szkolny. Miejska Inauguracja Roku Szkolnego miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 7 w Suwałkach. Uczniowie z rodzicami, nauczyciele oraz dyrektorzy suwalskich szkół - to główni goście dzisiejszej uroczystości, w której wzięli udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Nowy rok szkolny jak zawsze postawił przed samorządami duże wyzwania. W związku z wprowadzoną reformą w tym roku szkolnym w Suwałkach jak i w całej Polsce mamy podwójny rocznik w szkołach ponadgimnazjalnych. Z tym suwalski samorząd poradził sobie lecz nie pozostało to bez wpływu na finanse miasta. Podobnie jak z podwyżkami, które Polski Rząd obiecał nauczycielom. Ich sfinansowanie w głównej mierze spoczywa na samorządzie. Niezabezpieczone przez Państwo w pełnej wysokości podwyżki dla nauczycieli to kwota ok. 6 milionów. W sumie Władze Suwałk szacują, że ok. 57 milionów złotych z dochodów własnych miasta będzie przeznaczone na wydatki bieżące w oświacie. W 2016 roku była to kwota 40 milionów złotych.

Jak poinformował Prezydent Renkiewicz Władze Suwałk inwestują też znaczne kwoty w bazę oświatową. Łączna kwota inwestycji w oświacie, wynikająca z zawartych umów to blisko 27 milionów złotych. Najważniejsze realizowane obecnie zadania to: Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 4, Budowa kompleksu boisk wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym przy Zespole Szkół Technicznych, Rozbudowa infrastruktury Zespołu Szkół nr 6 oraz Zespołu Szkół Technicznych na potrzeby kształcenia zawodowego. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej niebawem rozpoczniemy termomodernizację Przedszkoli nr 3, 4, 7, 8, 10.

W nowym roku szkolnym wystartuje również nowy program - Suwalski Bon Żłobkowy. Od 2 września można będzie składać wnioski o przyznanie bonu żłobkowego.

- Chcemy wesprzeć finansowo rodziców suwalskich dzieci bonem w postaci co miesięcznych dopłat. Pieniądze będą trafiały bezpośrednio na rachunek bankowy rodziców, którzy rozliczać się będą z placówką prywatną. Dzięki wprowadzeniu Suwalskiej Karty Mieszkańca uczniowie korzystają z miejskich autobusów zupełnie za darmo - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W trakcie miejskiej inauguracji roku szkolnego 13 nauczycieli odebrało też awanse na stopień nauczyciela mianowanego.