Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Marek Zborowski - Weychman, radny rady miejskiej prowadzący Zespół „Beciaki” na zaproszenie Związku Polaków w Calabrii złożyli wizytę we Włoszech. Młodzież z Zespołu „Beciaki” wzięła również udział w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki i Tańca w Reggio Calabria.

Prezydent wraz z radnym uczestniczyli w gali konkursu „Polak Roku we Włoszech” a także spotkali się z władzami samorządowymi - prezydentem Regionu Calabria - Nicola Irto, burmistrzem Reggio Calabria -  Antonio Castorina oraz burmistrzem Sant’Alessio -  Stefano Calabro

W trakcie przeprowadzonych spotkań zostały poruszone sprawy dotyczące nawiązania ewentualnej współpracy oraz jej zakresu. Władze samorządowe włoskich miast i regionu wyraziły zainteresowanie przyjazdem do Suwałk w celu bliższego poznania oraz dalszego sprecyzowania wzajemnych relacji.

W trakcie spotkania z rektorem Uniwersytetu dla Cudzoziemców „Dante Alighieri” w Reggio Calabria prof. Giuseppe Berlingo padła propozycja bezpłatnego studiowania na tym Uniwersytecie suwalskiej młodzieży - absolwentów szkół średnich a także nawiązania współpracy z suwalską PWSZ.

Młodzież z Zespołu „Beciaki” wzięła również udział w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki i Tańca w Reggio Calabria. Pierwsze miejsce w najmłodszej kategorii zajęła Maja Kałęka, a drugie Sebastian Walento. Julia Bigielis i Kuba Walendykiewicz zdobyli nagrodę publiczności. Wszyscy uczestnicy z Polski śpiewali trzy piosenki - jedną w języku ojczystym, jedną po angielsku i jedną po włosku. Zwłaszcza wykonanie włoskich przebojów podobało się żywo reagującej publiczności

W trakcie wizyty we Włoszech przedstawicielom suwalskiego samorządu towarzyszyła poseł Bożena Kamińska, Członek Komisji Sejmowej Łączności z Polakami za Granicą.