Dzisiejszej nocy z 26 na 27 października zmieniamy czas na zimowy. Zegarki należy przestawić z godziny 3:00 na 2:00. Oznacza to, że możemy pospać dłużej.

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca zmieniamy czas na letni. Wtedy przestawiamy zegarki o godzinę do przodu z godziny 3:00 na 2:00. Natomiast w ostatnią niedzielę października zmieniamy czas na zimowy. Wtedy przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00.

Zmiana czasu została wprowadzona dla efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak niesie ona ze sobą również wiele innych negatywnych konsekwencji. Osoby pracujące w nocy muszą pracować o godzinę dłużej. Natomiast podróżujący pociągami godzinę spędzą na stacjach.

- Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnej procedury przez przewoźników kolejowych. Polega ona na wprowadzeniu godzinnego postoju pociągów w nocy z 26 na 27 października na najbliższych stacjach, z których składy wyruszą w dalszą podróż według bieżących godzin odjazdów - poinformował rzecznik PKP.