Znany youtuber, który działa pod pseudonimem Lord Kruszwil nakręcił film promocyjny dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Przeznaczono na to 50 tysięcy złotych.

Już od pierwszych minut nagranego filmu pod tytułem "Wyzwanie Podlasie" opublikowanym przez Lorda Kruszwila słychać wulgaryzmy. Podróż Lorda Kruszwila przez województwo podlaskie rozpoczyna się na wsi. „Jak w Polsce czegoś nie ukradniesz, to się nie dorobisz, a właściciel jak wróci, to najwyżej dostanie butelką w łeb” - mówi w nagraniu Lord Kruszwil.

Kamerzysta w pewnym momencie pyta Kruszwila: „Czemu my tu w ogóle jesteśmy?”. A ten mu odpowiada: „Bo chciałem zwiedzić Podlasie, zobaczyć tych wszystkich meneli”.

Portal waszaturystyka.pl ustalił, że na produkcję z publicznych pieniędzy wydano 55 tysięcy złotych.

Po fali negatywnych komentarzy oświadczenie wydał Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

- Za nadzór nad realizacją materiału przygotowanego przez youtubera odpowiadał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a konkretnie ówczesny (wieloletni) wicedyrektor Michał Podbielski, który był jednocześnie prezesem zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – czytamy w oświadczeniu.

- Pan Podbielski od 6 czerwca 2019 roku przestał być zastępcą dyrektora departamentu i został z nim rozwiązany stosunek pracy. Nie pełni też funkcji prezesa PROT. Rzeczony departament w momencie zawarcia umowy z wykonawcą nie był nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją dokonano zmian organizacyjnych wskutek których, departament ten przeszedł pod osobisty nadzór marszałka Kosickiego – wyjaśnia dalej w oświadczeniu Izabela Smaczna-Jórczykowska Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego.