Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wspólnie z zastępcą Łukaszem Kurzyną zaprezentowali „Program Budowy Nawierzchni Ulic Lokalnych na lata 2020-2023”. To drugi taki dokument w historii Suwałk. Pierwszy przyjęty na lata 2014-2019 został zrealizowany niemal w 100%. Wybudowano 46 ulic o długości ponad 20 kilometrów i wartości ponad 50 mlionów złotych.

- W Suwałkach w zakresie budowy dróg osiedlowych były zaniedbania. Kilka lat temu postanowiłem zinwentaryzować listę dróg, które trzeba wybudować. Przygotowany i przyjęty przez Radę Miejską dokument na lata 2014-2019 zakładał budowę dróg na wielu suwalskich osiedlach. Dziś mogę podkreślić, że udało nam się ten program wykonać - powiedział Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk.

W tym czasie powstały ulice na os. Hańcza, w tym m.in..: Szczecińska, Elbląska, Toruńska, Tarnobrzeska, Zamojska, Ełcka, Giżycka, Słupska, Gdańska, Batalionów Chłopskich, Olecka, Gołdapska. Budowano też drogi na os Piastowskie, w tym m.in.: Kazimierza Wielkiego, Władysława Łokietka. Gruntowny lifting uliczny przeszło całe osiedle Kamena i Staszica. Powstały też takie ulice jak: Aleksandry Piłsudskiej, Północna, Kolejowa, ulica Krzywólka, Zastawie, Młynarskiego, Nowomiejska i Klonowa.

- Mamy teraz inne możliwości w zakresie budowy dróg osiedlowych. Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych jeszcze bardziej przyspieszymy z ich budową. Plan jest duży, bo szacunki wskazują, że musielibyśmy wydać około 117 milionów złotych, by wybudować brakujące odcinki dróg osiedlowych i zmodernizować stare zniszczone drogi - poinformował prezydent Suwałk.

„Program Budowy Nawierzchni Ulic Lokalnych na lata 2020-2023” został pozytywnie zaopiniowany i przyjęty przez Komisję Strategii i Rozwoju w dniu 11 grudnia 2019r. Dzień później Komisja Finansowo Budżetowa Rady Miejskiej również zaopiniowała ten program pozytywnie.

- Dokument został zaakceptowany przez radnych, a my już w tym roku przystępujemy do jego realizacji - podsumował spotkanie prezydent Suwałk.

W planach w 2020 roku jest budowa I etapu ulicy Andrzeja Wajdy, ulica Czesława Miłosza, ulica Wisławy Szymborskiej, ulica Jana Kochanowskiego oraz I etap ulicy ks. Jerzego Popiełuszki.

W 2021 ratusz planuje budowę ulic: Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego, Bolesława Krzywoustego, ks. St. Szczęsnowicza, II etap ulicy Krzywólka oraz ulicy Ludwika Michała Paca.

W 2022 mają powstać ulice na tzw. osiedlu Bieryły (ulica Francuska), ulica Sopocka, Bałtycka i Targowa oraz kontynuowane będą prace budowy ulicy Paca i Krzywólka.

W 2023 ratusz planuje budowę ulicy Lazurowej, ulicę Włoską, przedłużenie ulic Powstańców Śląskich i 41. Pułku Piechoty, ulicę Jagiełły, Dmowskiego i kontunuację budowy ulic Bałtyckiej i Targowej.