Osadzeni odbywający karę w Areszcie Śledczym w Suwałkach coraz chętniej czytają książki. Ubiegły rok był rekordowym pod względem wypożyczeń. Tak wynika z danych przedstawionych przez więzienną bibliotekę.

Miniony 2019 rok był dla Biblioteki Aresztu Śledczego w Suwałkach rekordowy pod względem wypożyczonych książek. Osadzeni wypożyczyli 12636 książek. Aż 771 osadzonych wypożyczyło przynajmniej jedną książkę, a średnia przypadająca na jednego czytelnika wyniosła 16 książek. Wśród rekordzistów znalazły się osoby, które wypożyczyły w roku 2019 ponad 50 książek.

Na zwiększającą się liczbę wypożyczeń niewątpliwie miał wpływ fakt pozyskiwania do zasobów bibliotecznych nowości wydawniczych. W 2019 roku więzienna biblioteka zakupiła 84 nowe pozycje książkowe, a 700 sztuk pozyskała od darczyńców. Obecnie liczba księgozbioru przekracza 7000 pozycji.

- Biblioteka więzienna zajmuje bardzo ważne miejsce w procesie twórczej resocjalizacji. Czytanie książek zaspokaja wiele podstawowych potrzeb psychicznych człowieka i dobrze wpływa na jego rozwój oraz funkcjonowanie w społeczeństwie - poinformowali funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Suwałkach.