Prezydent Suwałk wystosował apel do dzieci, młodzieży i ich rodziców. Prosi w nim o unikanie spotkań w dużych grupach.

Od dziś przez kolejne 2 tygodnie zamknięte będą wszystkie placówki oświatowe, żłobki i kluby dziecięce w całym kraju. Jest też zalecenie o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Te działania w Suwałkach już wdrożono. Ponadto prezydent Suwałk podjął decyzję o odwołaniu wszystkich wydarzeń sportowo - artystycznych, zajęć w Suwalskim Ośrodku Kultury i Ośrodku Sportu i Rekreacji. Zdecydował się również o zamknięciu suwalskich pływalni w tym Aquaparku.

- Zamknięcie tych wszystkich instytucji podyktowane jest troską o nasze zdrowie. Wiemy, że koronawirus rozprzestrzenia się głównie w dużych skupiskach ludzi. Dlatego też staramy się temu przeciwdziałać i ograniczyć masowe spotkania ludzi - poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Zwracam się ze szczególną prośbą do dzieci i młodzieży z Suwałk. Zamknięcie placówek oświatowych nie oznacza, że są to kolejne ferie czy początek wakacji. Nie oznacza to, że możemy spędzić ten czas w dowolny sposób. Zamknięcie placówek oświatowych ma spowodować byśmy ograniczyli spotkania w dużych grupach. Nie powielajmy błędu którzy zrobili Włosi! Tam również zamknięto szkoły, a społeczeństwo nie zareagowało na to w sposób właściwy - poinformował Czesław Renkiewicz.

Prezydent Suwałk zaapelował również do rodziców, by dopilnowały swoje dzieci. - Proszę, by Państwa pociechy nie organizowały masowych spotkań w nadchodzącym wolnym czasie na terenie suwalskich galerii handlowych, sklepów, barów czy restauracji. Te dwa tygodnie mają być poniekąd czasem kwarantanny. Nie proszę by zamknęli Państwo swoje dzieci w domach. Zwracam uwagę na to, co wydarzyło się w krajach zachodniej Europy. Bądźmy bogatsi w te doświadczenie i wyciągnijmy z tego właściwe wnioski - poinformował prezydent Suwałk.

- Proszę bądźmy czujni, ale zachowajmy przy tym spokój i zdrowy rozsądek. Wierzę, że stosowanie się do zaleceń pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirsuem - dodał Czesław Renkiewicz.