Prezydent Suwałk zwołał kolejne posiedzenie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem.

W województwie podlaskim odnotowano do tej pory jeden potwierdzony przypadek choroby. W Suwałkach nikt nie jest hospitalizowany. 24 osoby są poddane kwarantannie, a 41 objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory w naszym mieście pobrano 10 próbek do badań - 7 dały wynik ujemny. Reszta wyników nie jest jeszcze znana.

- Współpraca Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w chwili obecnej przebiega bardzo dobrze. Mimo to musimy być przygotowani i działać tak jakby najgorsze było dopiero przed nami - powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Czesław Renkiewicz poinformował również o tym, że do Urzędu Miejskiego w Suwałkach wpływa po kilka pism dziennie z zaleceniami dotyczącymi dalszego postępowania w sprawie koronawirusa. Wszystkie zalecenia są natychmiast wdrażane i realizowane.

Policja i sanepid poinformowała o stałym dozorze osób będących pod nadzorem epidemiologicznym i w kwarantannie. - Wszystkie te osoby zachowują się bardzo odpowiedzialnie i czują się dobrze. Mają zapewnione przez najbliższych wyżywienie i niezbędne środki do życia - mówiła Elżbieta Bednarko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach.

Policja nie odnotowała żadnych zgłoszeń dotyczących zgromadzeń powyżej 50 osób, czy też zakazu organizacji imprez lub otwartych barów czy restauracji.

W trakcie spotkania Prezes PGK w Suwałkach Dariusz Przybysz poinformował, że od poniedziałku (23 marca) zostanie wprowadzony letni kurs jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Leszek Andrulewicz zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń dotyczących stałych dostaw wody i odbioru ścieków.

Ponadto Czesław Renkiewicz poinformował, że dwie firmy z Suwałk Va-Varuste i Recman rozpoczynają produkcję maseczek ochronnych na potrzeby suwalskiego szpitala i lokalnych instytucji.