Dziś mija 10 lat od katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której tragicznie zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską. Delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni Katyńskiej.

W rocznice wydarzeń w Smoleńsku i Katyniu Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej.

- W tym dniu, my Suwalczanie oraz cały nasz kraj, powinniśmy pamiętać o tym, co wydarzyło się 80 lat temu w Katyniu oraz 10 lat temu w Smoleńsku. To jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego - powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Do katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.