Dziś mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II. Z tej okazji władze Suwałk złożyły kwiaty przed pomnikiem papieża przy konkatedrze św. Aleksandra.

Kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Jan Paweł II został wybrany w trzecim dniu konklawe. Historia pokazała, że zapisał się w dziejach jako najbardziej aktywny papież, który odbył ponad 100 podróży zagranicznych. Przesłaniem jego pontyfikatu był m.in. dialog ekumeniczny.

W czasie pierwszej, specjalnej audiencji dla Polaków, tuż po inauguracji pontyfikatu Jan Paweł II zwrócił się do kardynała Stefana Wyszyńskiego: - Czcigodny i umiłowany księże Prymasie! Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna swój pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Następnego dnia, w homilii wygłoszonej podczas żałobnej mszy św. na Placu św. Piotra, kardynał Angelo Sodano nazwał naszego rodaka "Wielkim". Sześć lat później Jan Paweł II został beatyfikowany, a świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.