Prezydent Suwałk wręczył umowy stypendialne trzem uzdolnionym artystycznie młodym suwalczanom - Kamili Sacharzewskiej, Julii Markowskiej oraz Tomaszowi Kopeckiemu.

To pierwszy rok funkcjonowania w Suwałkach nowego programu stypendialnego, który został przygotowany z myślą o młodzieży i dzieciach utalentowanych w różnych dziedzinach sztuki. Stypendium stanowi wyraz uznania dla ogromnej pracy, którą te osoby wykonują, doskonaląc swój talent i umiejętności, a także dla sukcesów odnoszonych w konkursach oraz na festiwalach krajowych i zagranicznych, a co za tym idzie dla ich wkładu w promocję Suwałk. Stypendium ma być motywacją do dalszej pracy nad własnym talentem, jak również wymiernym wsparciem finansowym.


W tym roku stypendium otrzymali następujący młodzi artyści:

KAMILA SACHARZEWSKA
Uczennica klasy VI Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Suwałkach w klasie fortepianu mgr Anny Borkowskiej oraz tegoroczna maturzystka i absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. Niezwykle utalentowana pianistka, która swoją grą zachwycała publiczność na wielu prestiżowych recitalach i koncertach. Brała udział w licznych konkursach i przesłuchaniach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając na nich najwyższe laury, m.in. I miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, Łomianki/Warszawa 2019, II miejsce w I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim, Turzno 2019.
Ostatnim wielkim osiągnięciem Kamili jest pokonanie 360 młodych pianistów z całego świata i zdobycie Grand Prix w konkursie „XIV Sonatina & Sonata International Youth Piano Competition” w Stanach Zjednoczonych. Nagrodą główną jest zagranie koncertu w słynnej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku.

JULIA MARKOWSKA
Julka jest uczennicą piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach. Swój śpiew doskonali w Studio Piosenki Świetlik działającym w Suwalskim Ośrodku Kultury. Zdolna 12-latka jest laureatką i zdobywczynią wielu czołowych miejsc na licznych festiwalach piosenki i w konkursach wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. I miejsca na II Ogólnopolskich Spotkaniach Laureatów Festiwali Piosenki „Klucz do sukcesu”, Iłów 2019, Grand Prix i I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Polskiej Piosenki Współczesnej, Dąbrowa Białostocka 2019, III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Polska muzyka lat 60, 70 i 80”, Szczytno 2019.

TOMASZ KOPECKI
Tomek jest aktualnie uczniem drugiej klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. Swoje pasje realizuje jako wokalista i gitarzysta rockowego zespołu The Boars, z którym w 2019 roku wygrał Wojewódzki Przegląd Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”. Poza zdobyciem pierwszego miejsca w tym prestiżowym plebiscycie, zespół otrzymał nagrodę od Polskiego Radia Białystok w postaci zagrania koncertu live na antenie rozgłośni. Tomek ma w planach dalsze koncertowanie, pracę nad nowym repertuarem zespołu i w efekcie nagranie debiutanckiej płyty.