Trwa intensywny proces gazyfikacji województwa podlaskiego. Do końca 2022 roku liczba zgazyfikowanych gmin ma się podwoić. Będzie to możliwe dzięki m.in. wybudowaniu przez spółkę GAZ-SYSTEM gazociągu wysokiego ciśnienia, który połączy systemy przesyłowe Polski oraz Litwy, i tym samym umożliwi spółkom dystrybucyjnym rozbudowę sieci gazowej w tym regionie.
Celem budowy interkonektora gazowego Polska – Litwa jest połączenie systemów przesyłowych obu krajów, a w przyszłości integracja rynków gazu państw bałtyckich. Jest to kluczowa inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jednak powstanie tego gazociągu ma również bardzo ważny aspekt lokalny, korzystny dla Suwalszczyzny – umożliwi bowiem gazyfikację północno-wschodniego regionu kraju.
Województwo podlaskie jest zgazyfikowane w zaledwie 20 proc. Tymczasem dostęp do gazu to dla regionu szansa na wyrównanie różnic rozwojowych oraz ożywienie gospodarcze. Gazyfikacja wpłynie również pozytywnie na jakość życia mieszkańców – powstanie nowoczesnej infrastruktury zapewni im możliwość korzystania z gazu ziemnego. Powiat suwalski słynie z ciekawych atrakcji turystycznych i przyrodniczych, istnieje wiele gospodarstw agroturystycznych, dla których dostęp do nieszkodliwego dla środowiska i stabilnego źródła energii będzie dodatkowym atutem.
Korzyścią dla regionu będzie natomiast corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości wynoszący do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ta kwota, wpływająca regularnie do budżetów samorządów, przeznaczana jest na potrzeby społeczności lokalnych, m.in. na budowę i modernizację dróg, budowę nowych placów zabaw, rozbudowę szkół, czy placówek kulturalno-oświatowych.
Polska-Litwa: rusza budowa
Budowa interkonektora Polska-Litwa właśnie wkroczyła w fazę realizacyjną. Inwestycja, o łącznej długości ok. 343 km, jest podzielona na dwa odcinki – północny oraz południowy. Północny odcinek, o długości 185 km, będzie przebiegał przez 5 powiatów oraz 16 gmin. Składa się z trzech zadań:
- Zadanie 1 Rudka-Skroda – Konopki (ok. 61 km) – powiat kolneński i grajewski (województwo podlaskie);
- Zadanie 2 Konopki – Kuków (ok. 77 km) – powiat grajewski i suwalski (województwo podlaskie) oraz ełcki (województwo warmińsko-mazurskie);
- Zadanie 3 Kuków – Granica RP (ok. 47 km) – powiat suwalski i sejneński (województwo podlaskie).
GAZ-SYSTEM zawarł umowę na pełnienie nadzoru inwestorskiego oraz umowy na wykonanie robót budowlanych dla całego północnego odcinka. Obecnie trwają prace przygotowawcze do właściwych prac budowlanych polegające na oczyszczaniu terenu. W wielu miejscach rozpoczęte zostały także prace ziemne i montażowe.
Zapewniona wysoka jakość prac i materiałów
W trosce o bezpieczeństwo oraz niezawodność przesyłu gazu, GAZ-SYSTEM stosuje nowoczesne i sprawdzone technologie. Wykorzystuje przy tym najlepszej jakości materiały oraz najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń. Przy budowie gazociągu zostaną zastosowane rury stalowe o zwiększonej wytrzymałości, a także specjalna izolacja i zabezpieczenie antykorozyjne. Po zakończeniu budowy zostaną przeprowadzone odbiory techniczne i prace rozruchowe. Zanim gazociąg uzyska ostateczne pozwolenie na użytkowanie, podlega m.in. próbom wytrzymałości i szczelności, których wyniki weryfikuje i akceptuje Urząd Dozoru Technicznego.
Inwestycja realizowana zgodnie z prawem
Inwestycja posiada wszystkie niezbędne decyzje formalno-prawne. Budowa gazociągu odbywa się w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1554 z późn.zm.) – zwaną też specustawą gazową. Działając na podstawie zapisów ustawy Wojewoda Podlaski wydał w dniu 29.11.2017 r. decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Tym samym GAZ-SYSTEM S.A. otrzymał prawo do wejścia na teren poszczególnych nieruchomości w celu budowy gazociągu.
Co to oznacza w praktyce? GAZ-SYSTEM nie stanie się właścicielem gruntu, w którym zostanie umieszczony gazociąg. Zgodnie z zapisami „specustawy gazowej” w księdze wieczystej nieruchomości zostanie jedynie dokonany wpis o istniejącym gazociągu i jego strefie kontrolowanej. GAZ-SYSTEM nie będzie zatem ani właścicielem, ani współwłaścicielem nieruchomości, na których zlokalizowany będzie gazociąg, a właściciele nie utracą swego prawa własności.
Jeśli właściciele działek mają dodatkowe pytania lub wątpliwości, będzie możliwość ich omówienia na spotkaniach, które organizuje GAZ-SYSTEM w poszczególnych gminach. Najbliższe z nich będą miały miejsce w Raczkach i Kalinowie.
Odszkodowania dla właścicieli nieruchomości
Kluczowym aspektem dla właścicieli nieruchomości są rekompensaty z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oraz za ewentualne szkody powstałe na jej terenie w wyniku realizacji inwestycji. Jak przebiega proces odszkodowawczy?
- Wykonawca robót budowlanych, przed przystąpieniem do prac na danej nieruchomości, sporządza protokół wejściowy. Zawiera on informacje o znajdujących się na terenie działki uprawach, drzewach, krzewach oraz innych elementach zagospodarowania np. granicznikach, drenażach. Po zakończeniu budowy sporządzony zostanie tzw. protokół końcowy, określający stan nieruchomości po przeprowadzeniu wszystkich robót. Bardzo ważna jest obecność właściciela na działce przy spisywaniu obu protokołów. Pozwala to na dokładne opisanie tego, co rzeczywiście znajduje się na danej nieruchomości.
- GAZ-SYSTEM, po zakończeniu budowy, przekaże wojewodom: podlaskiemu i warmińsko-mazurskiemu protokoły z opisu nieruchomości wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania odszkodowawczego. Wysokość odszkodowania zostanie ustalona przez wojewodę na podstawie operatów szacunkowych, które są sporządzane przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych.
- Po zakończeniu postępowania odszkodowawczego wojewoda wyda decyzję określającą wysokość odszkodowania. GAZ-SYSTEM będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości w terminie 14 dni od dnia, w którym ta decyzja stanie się ostateczna.
Kwestie zachowania dopłat unijnych do upraw?
Właściciel lub dzierżawca gruntu, który ubiega się lub już otrzymuje płatności bezpośrednie lub płatności obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW 2014-2020) powinien w ciągu 15 dni, licząc od dnia rozpoczęcia prac budowlanych, poinformować pisemnie kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o tym fakcie.
W przypadku korzystania z pomocy na zalesianie w ramach PROW 2004-2006 lub PROW 2007-2013 lub realizacji zobowiązania zalesieniowego (do pielęgnacji i/lub utrzymania uprawy leśnej) ten fakt należy zgłosić w terminie 10 dni, licząc od dnia rozpoczęcia robót budowlanych.
Dane kontaktowe do GAZ-SYSTEM
Inwestycję realizuje GAZ-SYSTEM Oddział w Rembelszczyźnie, ul. Jana Kazimierza 578, 05-126 Nieporęt. Osobą wskazaną do komunikacji projektu jest Pani Marta Marcinow, e-mail: polska-litwa@gaz-system.pl. Zapraszamy także do odwiedzenia stron internetowych: www.gazociagpolskalitwa.pl oraz www.gaz-system.pl.