Otrzymaliśmy informację od naszych czytelników, iż nie wszystkim małżeństwom, które przeżyły ze sobą 50 lat, są wręczane medale za długoletnie pożycie małżeńskie. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy suwalski ratusz.

Każdego roku kilkadziesiąt par z Suwałk, które przeżyły ze sobą 50 lat, otrzymuje z rąk prezydenta miasta specjalne medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Po ostatniej takiej uroczystości, która miała miejsce 10 września, otrzymaliśmy sygnały od mieszkańców, iż nie wszystkie małżeństwa, które są ze sobą ponad 50 lat, takie odznaczenia otrzymały, mimo iż od ich 50. rocznicy ślubu minęło już nawet kilka lat.

O informację w tej sprawie poprosiliśmy kierownika biura prezydenta Suwałk. Jak nas poinformował, by otrzymać medal, należy złożyć odpowiedni wniosek.

- Medale nie są przyznawane z „automatu". Jeżeli ktoś przeżył 50 lat w związku małżeńskim może sam lub poprzez członków rodziny złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego o przyznanie medalu - poinformował Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk.

Wniosek można złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, listownie - przesyłając na adres: Urząd Stanu Cywilnego w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1, 16-400 Suwałki lub przesyłając wiadomość na adres e-mail: usc@u.suwalki.pl.

Wniosek można pobrać tutaj.