Wszystko na to wskazuje, że od najbliższej soboty (10 października) Suwałki trafią do żółtej strefy. Będzie to efekt wzrostu zakażeń w ostatnich dwóch tygodniach.

Jak poinformował nas Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk, w ostatnich 14 dniach stwierdzono na terenie naszego miasta 46 przypadków zakażenia koronawirusem.

Dane te wskazują, że w ostatnich dwóch tygodniach zanotowano prawie 7 zachorowań na 10.000 mieszkańców Suwałk. Jeśli statystyki w najbliższych dniach pozostaną na podobnym poziomie, nasze miasto od soboty (10 października) trafi do żółtej strefy, a co za tym idzie, wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia.

- Jeżeli Suwałki trafią do którejkolwiek ze stref, nasi mieszkańcy będą mieli obowiązek do stosowania się do przyjętych przepisów, o czym na pewno będziemy od razu informować - poinformował Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk.

Przypominamy, iż lista powiatów, w których wracają obostrzenia aktualizowana jest na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. W przypadku stwierdzenia więcej niż 12 przypadków zachorowań na każde 10 tysięcy mieszkańców powiatu, zostaje on zaliczony do strefy czerwonej. Przy niższych wartościach (między 6 a 12 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców) powiat włączany jest do strefy żółtej.

Dziś (6 października) Minister Zdrowia wskazał, że ze względu na sytuację pandemiczną oraz rosnącą liczbę osób zakażonych koronawirusem, ministerstwo przygotowało nowe obostrzenia. Szef resortu zdrowia poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia, który wprowadzi nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych - w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób, natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. 

Zgodnie z projektowanymi zmianami, w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22:00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.