U wielu osób obecna pandemia koronawirusa generuje strach oraz lęk, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. I właśnie dlatego władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach mają w planach utworzenia pierwszego w Europie ośrodka leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych. Ma on powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach.

Koszt tej inwestycji to 8 milionów złotych. Podczas corocznych obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego w suwalskim szpitalu psychiatrycznym najnowsze plany przedstawiła Wiesława Burnos z Zarządu Województwa Podlaskiego.

- Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów. O pieniądze wystąpił już marszałek województwa podlaskiego. Obiekt miałby być gotowy najwcześniejszej za 3, a najpóźniej za 6 lat - mówiła Wiesława Burnos.

Zdaniem Bożeny Łapińskiej, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego, pandemia koronawirusa odbiła się na wszystkich, ale szczególnie cierpią pacjenci z zaburzeniami psychicznymi.

- Objawem dominującym u naszych pacjentów jest wszechobecny lęk - przed tym co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej. Co ważne, u wielu osób ten lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. Jednak spodziewamy się tego, że objawy będą się nasilać w najbliższym czasie. Dlatego tak ważna dla nas będzie ta inwestycja. W Europie już pojawia się nowa jednostka chorobowa - stres pourazowy po przejściu Covida. Spodziewam się, że w Polsce będzie podobnie - mówiła Bożena Łapińska.

Spotkanie w suwalskim szpitalu psychiatrycznym odbyło się w ramach obchodów światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest 10 października. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

- Jak co roku chcemy zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promocję zdrowia psychicznego. Podczas spotkania chcieliśmy odpowiedzieć na takie pytania: jak oswoić stres, jak poradzić sobie z lękiem, kiedy korzystać z porad specjalisty, a kiedy wystarcza rozmowa? - mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach.

Spotkanie połączono z otwarciem odcinka Izby Przyjęć, gdzie kierowani będą pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Został on uruchomiony dzięki środkom przekazanym przez Zarząd Województwa. Placówka do tej pory miała jedno wejście z wąską izbą przyjęć. W tych warunkach bezpieczna praca w dobie pandemii była niemożliwa. W związku z tym placówka wystąpiła do władz wojewódzkich o dotację, za którą przebudowała obiekt, utworzyła dodatkowe wejście, izolatki i zainstalowała kamery termowizyjne.

- Dodatkowo chcieliśmy zwrócić uwagę na aspekt zajęć poza leczeniem, pielęgnacją czy opieką. Stąd w ogrodzie między pawilonem I a II terapeuci zajęciowi z naszego szpitala zaprezentowali wystawę prac pacjentów. Oprócz prac wykonanych w ramach terapii, na wystawie można było zobaczyć wyróżnione prace pacjentów i personelu wykonane w ramach konkursów organizowanych z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Konkurs fotograficzny „Optymizm” i konkurs prac w różnych technikach „Potrafimy wiele” - mówiła Bożena Łapińska.