Szpital Wojewódzki w Suwałkach otrzymał certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie”. Oznacza to, że placówka spełnienia najwyższe standardy w zakresie leczenia żywieniowego.

Organizatorem programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie” jest Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Celem inicjatywy jest upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego, ponieważ każdy pacjent ma prawo do oceny stanu odżywienia i otrzymania prawidłowego leczenia żywieniowego. Podjęcie takiej terapii zwiększa jego szanse w walce z chorobą.

Leczenie żywieniowe to postępowanie lekarskie obejmujące ocenę stanu odżywienia, ocenę zapotrzebowania na substancje odżywcze, zlecanie i podawanie odpowiednich dawek energii, białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody w postaci produktów spożywczych, płynnych diet doustnych, diet podawanych z pominięciem jamy ustnej (żywienie dojelitowe, żywienie pozajelitowe).

Żywienie jest integralną częścią terapii. Osoby niedożywione mają słabszą odporność, zwiększa się u nich liczba infekcji w ciągu roku, częściej mają po nich powikłania, zmuszeni są do korzystania z pomocy osób trzecich, jakość życia jest obniżona i skraca się jego długość. Niedożywienie wiąże się też ze zwiększoną liczbą powikłań oraz znacząco podnosi koszty terapii.

Do programu zgłosiły się 64 szpitale z całej Polski. Wśród laureatów znalazły się dwa szpitale z województwa podlaskiego. Oprócz suwalskiego szpitala tytuł otrzymał również Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.