Prezydent Suwałk odwołał darowiznę dwóch niezabudowanych działek przy ulicy Ogrodowej przekazanych Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

W 2006 rok dwie działki o łącznej powierzchni ponad 13 hektarów przekazał uczelni ówczesny prezydent Suwałk Józef Gajewski. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa miała w planach utworzenie tam kampusu z budynkami dydaktycznymi oraz akademikami. Szacowany koszt inwestycji miał wynosić około 45 milionów złotych. Uczelni nie udało się jednak pozyskać na ten cel funduszy.

Następnie pojawił się pomysł utworzenia tam za około 8 milionów akademickiego centrum dydatkyczno-sporotowego w skład którego miał wejść budynek dydaktyczny, sala sportowa, boisko, korty, park linowy, zadaszona scena, a także mieszkania dla kadry naukowej. Jednak i ten pomysł nie został zrealizowany.

Jak poinformował nas rzecznik PWSZ Dawid Harasim, obecne władze uczelni postanowiły inwestować przede wszystkim w istniejące obiekty.

- Dawna koncepcja budowy w tym miejscu kampusu i obiektów sportowych nie jest brana pod uwagę. Koszt takiej inwestycji, biorąc pod uwagę, że nie udało się pozyskać na ten cel żadnych środków zewnętrznych, jest zdecydowanie za duży. Uczelnia inwestuje przede wszystkim w rozbudowę i modernizację obiektów przy ulicy Noniewicza i Sejneńskiej. Ostatnio powstało m. in. Centrum Symulacji Medycznej i Centrum Mechatroniczne, a obiekt przy ulicy Sejneńskiej został poddany termomodernizacji - poinfmormował Dawid Harasim, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

- Na terenie tym przez kilka lat odbywały się też juwenalia studenckie, ale one też zostały przeniesione do centrum miasta i otwarte dla wszystkich mieszkańców regionu - dodał Dawid Harasim.

Zgodnie z zapisami w akcie notarialnym, uczelnia ze względu na nie wykorzystanie darowanej nieruchomości na cel wskazany w umowie darowizny, czyli budowę pomieszczeń dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowe, musi działki zwrócić miastu.

- Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa w Suwałkach zrezygnowała z rozbudowy uczelni w oparciu o tereny przy ulicy Ogrodowej o czym poinformowała Urząd Miejski w Suwałkach. Darowizna ziemi była przekazana właśnie na ten konkretny cel. Z uwagi na to, że cel nie został spełniony prezydent Suwałk w porozumieniu z panią rektor ustalił, że darowizna zostanie odwołana. Było to zresztą zapisane w akcie notarialnym darowizny - poinformował Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk

- Miasto ma już pomysł na wykorzystanie tego terenu. Natomiast ostatecznie określi to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który musi powstać i zostać uchwalony przez Radę Miejską w Suwałkach. Zatem na tym etapie za wcześnie jest by mówić o tym co konkretnie znajdzie się na tych działkach - dodał Kamil Sznel.