Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole - to główny zakres działalności nowo otwartego Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Suwałkach.

- To miejsce uruchomiliśmy dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego i finansowaniu usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie - powiedziała Bożena Łapińska, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego. 

- Szczególnie dziś, w dobie pandemii, specjalistyczna pomoc najmłodszym jest bardzo ważna. Za chwilę minie rok, od kiedy wprowadzono zdalne nauczanie, i tak naprawdę wielu młodych ludzi nie było na to w żaden sposób przygotowanych, a konsekwencje już są widoczne - dodała Bożena Łapińska.

W suwalskim ośrodku pracują tacy specjaliści, jak: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. Jak sami przyznają, kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, ponieważ skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok w zatrważającym tempie. Na przestrzeni 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie.

- Tylko skoordynowane działania pozwolą na lepsze zdiagnozowanie problemów i wprowadzenie działań systemowych w terapii na poziomie indywidualnym dziecka czy nastolatka z trudnościami psychicznymi - powiedziała Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego. - Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa - dodała Wiesława Burnos.

Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w tym dwa razy w tygodniu od godziny 11:00 do godz. 20:00.

- Terapia blisko miejsca zamieszkania ma zdecydowanie zmniejszyć stres oraz sprawić, że opieka będzie się odbywać w bardziej znanym i przyjaznym środowisku. Zapewni to z pewnością lepszy kontakt z rodzicem, opiekunem, czy ze szkołą, lepszą wymianę informacji, bo opieka psychologiczna nie może być prowadzona bez współpracy rodziców, czy opiekunów. Zwiększy się znacznie dostępność do świadczeń dla dzieci i młodzieży - mówiła Natalia Głowacka, psycholog z suwalskiego ośrodka.

W tej chwili pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata.

osrodek suwalki 1

osrodek suwalki 1

osrodek suwalki 1

osrodek suwalki 1