Michał Kowalewski, uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach, przesłał do dyrekcji szkoły pismo w sprawie obowiązku włączania kamer w trakcie zdalnego nauczania. Ósmoklasista twierdzi, że obowiązek ten narusza prywatność uczniów oraz jest sprzeczny z prawami ucznia i podstawowymi prawami człowieka.
Poniżej publikujemy treść listu:
Szanowny Panie Dyrektorze,
Decyzja szkoły jaką jest obowiązek włączonych kamer internetowych w trakcie trwania zdalnych zajęć lekcyjnych, narusza naszą prywatność oraz jest sprzeczna z prawami ucznia i podstawowymi prawami człowieka.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nauczyciel nie może wymagać włączenia kamery podczas nauki zdalnej i również sam nie posiada tego obowiązku. W rozporządzeniu ministra edukacji nie ma informacji odnośnie sprzętu, jakim powinien dysponować uczeń i nauczyciel ani również formy komunikacji uczeń -nauczyciel. Spora część nauczycieli szkoły od początku nauki zdalnej, ani razu nie włączyła kamery w trakcie trwania zajęć lekcyjnych.
Art. 12 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z dn. 10.12.1948 mówi jasno: „Nikt nie będzie podlegać arbitralnemu wkraczaniu w jego życie prywatne, rodzinę, mieszkanie lub korespondencję (…)”. W Art. 47 Roz. II o Wolności, Prawie i Obowiązkach Człowieka i Obywatela Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 1997, NR 78 poz. 483 z późn. zm.) znajduje się również taki zapis: „Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym”. Każdy człowiek ma prawo do prywatności, nikt nie może ingerować w jego prywatność osobistą, domową czy rodzinną.
W związku z tym, nasuwa się pytanie, dlaczego szkoła narzuca uczniowi obowiązek włączonej kamery podczas trwania zajęć? Wiąże się to niejako z nadużyciem praw i obowiązków szkoły na rzecz ataku na prywatność ucznia, który musi dzielić się wyglądem, stanem miejsca zamieszkania, co może skutkować dyskomfortem wielu uczniów pochodzących z biednych rodzin. Ponadto wielu uczniów nie posiada własnych pokoi co skutkuje również korzystaniem z pomieszczeń innych osób i odebranie prywatności również innym domownikom. Pamiętajmy również o tym, że nie każdego stać na zakup kamery internetowej, a kamery dostępne w telefonie nie są najlepszym ich zamiennikiem ze względu na swoje ograniczenia.
Wyżej wymienione akty prawne zostały uchwalono na mocy prawa polskiego, jak i międzynarodowego. Prawa człowieka to prawa nienaruszalne. Żaden podmiot władzy nie ma prawa ich naruszać.
W imieniu swoim, jak i innych uczniów, apeluję o wycofanie decyzji szkoły jakim jest obowiązek aktywnych kamer internetowych w trakcie zajęć.
O ile to możliwe, proszę o szybką odpowiedź.
Z wyrazami szacunku,
Michał Kowalewski
Uczeń klasy 8E