Jurtro przypada 95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Z tej okazji w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się wieczór wspomnień poświęcony mistrzowi kina wypełniony muzyką i słowami. Zabrzmią słynne kompozycje znane z filmów reżysera. Usłyszymy także fragmenty książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki".

Andrzej Wajda miał ogromne szczęście do znakomitych kompozytorów tworzących muzykę filmową. Wiele kompozycji napisanych do jego filmów, jak choćby Walc z "Ziemi obiecanej" czy Polonez z "Pana Tadeusza", cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród kinomanów. Te i inne znane utwory i motywy z filmów Andrzeja Wajdy wykona Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza podczas pierwszej części koncertu. Usłyszymy m.in. muzykę autorstwa Wojciecha Kilara: Poloneza z filmu "Pan Tadeusz", Walc i suitę z filmu "Ziemia obiecana", suitę z filmu "Smuga cienia" oraz Mazura z filmu "Zemsta". W drugiej części wieczoru zabrzmi muzyka klasyczna - uwertura z opery "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz V symfonia c-moll op. 67 (część 1.) Ludwiga van Beethovena.

Oprócz muzyki usłyszymy fragmenty książki "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki - zabrzmią wspomnienia przyjaciół, przywołamy filmy, które nie powstały, poznamy nieznane zapisku reżysera. Głosu wspomnieniom użyczy Włodzimierz Ciborowski.

Muzyczno-literacki wieczór wspomnień o Andrzeju Wajdzie odbędzie się jutro (6 marca) o godzinie 19:00 w Suwalskim Ośrodku Kultury. Bilety na koncert w cenie 30 złotych dostępne stronie internetowej SOK-u oraz w kasie biletowej.