5653 podpisów mieszkańców na 45 metrach papieru - tak wygląda petycja w sprawie wyboru wariantu przebiegu trasy drogi ekspresowej Via Carpatia z Suwałk do Białegostoku przez Augustów.

Zbiórkę podpisów zainicjowali młodzi suwalczanie - Piotr Wasilewski, Grzegorz Izbicki, Piotr Rydzewski, Damian Izbicki. Pod pismem w sprawie budowy drogi ekspresowej z Suwałk do Białegostoku przez Augustów, a nie przez Ełk, jak to obecnie jest zakładane, podpisało się 5653 mieszkańców regionu. Teraz 45-metrowa petycja trafi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Bardzo duża liczba podpisów świadczy o wielkim zaangażowaniu mieszkańców, w szczególności regionu suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego, sokólskiego i białostockiego, za co serdecznie dziękujemy. Niesamowity odzew mieszkańców potwierdza potrzebę i istotę budowy trasy ekspresowej z Białegostoku do Suwałk w wariancie przez Augustów - poinformowali inicjatorzy zbiórki podpisów.

Ten odcinek połączyłby dwa międzynarodowe korytarze komunikacyjne Via Balticę i Via Carpatię oraz pozwoli skomunikować całe województwo. Byłaby to pierwsza w historii droga ekspresowa (2+2) przebiegająca w całości przez województwo podlaskie. Trasa zapewniłaby komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania, ułatwiłaby mieszkańcom pracę, naukę i studia, a także pozwoliła na łatwiejszy i szybszy dostęp do urzędów, instytucji, szpitali czy obiektów handlowo-usługowych. Należy również pamiętać o ekologii i ochronie środowiska, a wariant trasy przez Augustów pozwoliłby na "przebicie się" przez Biebrzański Park Narodowy w jego najwęższym punkcie.

Inicjatorzy zbiórki podpisów udali się również do Urzędu Miasta w Suwałkach, aby poprosić prezydenta Suwałk - Czesława Renkiewicza o złożenie podpisu pod petycją.

- Prezydent nie mógł pojawić się osobiście, ale otrzymaliśmy informację z biura prezydenta, że pan Czesław Renkiewicz poparł naszą inicjatywę i podpisał się pod petycją, za co bardzo dziękujemy - poinformowali młodzi suwalczanie.

- Ogromnie dziękujemy wszystkim mieszkańców województwa podlaskiego za wielkie zaangażowanie i każdy podpis. W najbliższym czasie petycja zostanie złożona w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Mamy nadzieję, że wzorem naszych wcześniejszych petycji, ta również spotka się z pozytywnym odbiorem, a droga ekspresowa Białystok - Augustów - Suwałki zostanie zrealizowana - dodali inicjatorzy zbiórki podpisów.

ekspresowe podlaskie 2

ekspresowe podlaskie 2

ekspresowe podlaskie 2

ekspresowe podlaskie 2

ekspresowe podlaskie 1