Mieczyki to popularne rośliny bulwiaste, należące do rodziny kosaćcowatych. Ich szeroko rozwarte kwiaty mogą osiągać różną wielkość, od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Liście przypominają miecze, mają świeżo zieloną barwę. Istnieją odmiany w wielu kolorach, ale najczęściej możemy spotkać te wybarwione na biało, pomarańczowo, czerwono, różowo, jasnofioletowo, niebiesko, bordo a nawet zielonkawo. Rośliny osiągają wysokość od 60 do 150 cm i zakwitają od lipca do września. Są niezastąpionym materiałem na kwiat cięty.

Popularne odmiany mieczyków

  • Mieczyki wielkokwiatowe – jest to najpopularniejsza grupa odmian, wytwarzająca najokazalsze kwiaty, które mają szerokość nawet 12-18 cm. Również same rośliny mają spore rozmiary, ponieważ dorastają nawet to 140 cm wysokości. Charakteryzują się też długim oraz gęstym kłosiem.
  • Mieczyki drobnokwiatowe – również popularne do uprawy ogrodowej, o wysokości od 40 do 60 cm. Pojedyncze kwiaty są wyraźnie mniejsze niż u odmian wielkokwiatowych i luźniej ułożone w kwiatostanie.
  • Mieczyki miniaturowe – są to mieszańce o wytwarzające jeszcze mniejsze kwiaty o pofalowanych brzegach.
  • Mieczyki primulinus – dorastają do 50-80 cm. Ich kwiaty są mniejsze niż u odmian wielkokwiatowych, ale ich cechą charakterystyczną jest wygięty do przodu górny płatek okwiatu i kształtem przypomina hełm. Kwiaty tworzą luźne kłosy.
  • Więcej odmian cebul mieczyków aktualnie jest dostępnych w: https://sklep.swiatkwiatow.pl/mieczyki/

Zastosowanie i zalecane połączenia

Mieczyki uprawiane są przede wszystkim w przeznaczeniu na kwiat cięty. Szczególnie nadają się do tego mieszańce wielkokwiatowe. Jeśli kwiaty mieczyków chcemy pozyskać właśnie na bukiety to musimy ścinać je w fazie, kiedy przekwitły pierwsze kwiaty w kwiatostanie. Dzięki temu pozostałe pąki rozwiną się już w wazonie. Po ścięciu na roślinie powinno pozostać jeszcze kilka liści, tak aby aby mogły one nagromadzić wystarczającą ilość substancji zapasowych.

Na rabatach możemy sadzić mieczyki razem, łącząc ze sobą kilka odmian. Dobrym sąsiedztwem dla nich będą również dalie. Odmiany powinniśmy dopasować do siebie pod względem kolorów, tak aby połączenia barw były harmonijne i niezbyt krzykliwe. Możne je również zestawiać z jednorocznymi roślinami tj. żeniszek, jastrun wielki, złocień czy floks wiechowaty.

Stanowisko dla mieczyków

Mieczyki lubią gleby próchniczne, przepuszczalne i żyzne, najlepiej piaszczyste. Podłoże powinno być wilgotne lub średnio wilgotne i dobrze zdrenowane. Nie nadają się zarówno zbyt wilgotne gleby jak i te szybko wysychające. Kochają stanowiska ciepłe i słoneczne i takie też powinniśmy wybierać na ich uprawę. Nie powinniśmy stosować świeżego obornika, bo rośliny mogą zachorować. Jeśli tylko gleba jest dobra, a miejsce słoneczne to ich uprawa nie będzie kłopotliwa.

Sadzenie mieczyków

Rośliny te sadzimy pod koniec kwietnia lub na początku maja, ponieważ są wrażliwe na zimno. Trzeba więc przeczekać ostatnie wczesnowiosenne przymrozki. Bulwy umieszczamy w ziemi na głębokości 8-10 cm, w zależności od rodzaju gleby. Na glebach lżejszych, szczególnie wyższe odmiany, możemy wysadzać trochę głębiej, żeby pędy później się nie pokładały. Odmiany niższe mogą być sadzone trochę płycej. Sadzimy je w odstępach 10-20 cm.

Uprawa mieczyków – pielęgnacja i nawożenie

Po posadzeniu mieczyków, wymagają one obfitego podlania oraz zasilenia gleby nawozem mineralnym. Wysokie odmiany będą wymagały palikowanie. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, szczególnie w okresach suszy i podczas wyrastania pąków. Wymagają również ściółkowania.

Mieczyki rozmnaża się poprzez bulwy zastępcze lub przybyszowe. Po pierwszych przymrozkach, około października, bulwy należy wykopać z ziemi, dokładnie oczyścić oraz przyciąć liście na wysokość 5 cm od bulwy. Oczyszczamy je również ze starych bulw. Przechowywać je można w suchej, zabezpieczonej od mrozu piwnicy, w temperaturze około 5 st. C. Podczas zimy należy regularnie kontrolować ich stan i usuwać każdą chorobowo zmienioną bulwę. Bulwy przybyszowe należy oddzielać wiosną i sadzić na odrębnym zagonie.

Artykuł sponsporowany