Podczas wczorajszej sesji rady miejskiej suwalscy radni większością głosów zdecydowali o nadaniu imienia Radia 5 skwerowi znajdującemu się przed siedzibą rozgłośni przy ulicy Bulwarowej.

Na początku lutego do suwalskiego ratusza wpłynęła petycja seniorów działających w Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz w Stowarzyszeniu Suwalskie Starszaki o nadanie imienia Radia 5 skwerowi z obeliskiem znajdującym się przy ulicy Bulwarowej tuż przy siedzibie radia.

- Radio 5 jest dla nas przekaźnikiem wszelkich informacji społecznych, kulturalnych, zdrowotnych i politycznych. Dlatego podjęliśmy taką inicjatywę, by z okazji 30-lecia, uczcić Radio 5 - powiedziała Maria Lauryn, jedna z inicjatorek petycji, podczas komisji skarg, wniosków i petycji suwalskiej rady miejskiej.

Wczoraj (31 marca) nad petycją oraz uchwałą w tej sprawie pochylili się radni. Zdania na temat nadania imienia Radia 5 skwerowi przy ulicy Bulwarowej były podzielone.

 - Tak jak wcześniej zajmowaliśmy stanowisko, aby nie nadawać rondom, ulicom i skwerom nazw, tych którzy jeszcze funkcjonują w obrocie społecznym i publicznym, jak również nie nadawać nazw przedsiębiorstw. Nie chodzi tu o to, że nie chcemy i nie popieramy konkretnie nazwy Radia 5 - powiedział radny Jacek Juszkiewicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast radny Marek Zborowski-Weychman przywołał, przykłady miast, w których nazwą radiowej Trójki i Jedynki nazywane są różne miejsca. - Takie nazwy pojawiły się w Augustowie, Szklarskiej Porębie, Karpaczu i kilku innych miejscowościach - powiedział Marek Zborowski-Weychman.

Radny Jacek Niedźwiedzki z ugrupowania Koalicji Obywatelskiej stwierdził natomiast, iż należy uszanować wolę mieszkańców, gdyż to seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Suwalskich Starszaków złożyli taką petycję do władz miasta. W odpowiedzi radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kowalewski stwierdził, że zgadza się, że należy szanować głos mieszkańców, ale przywołał petycję mieszkańców ulicy Wigierskiej, która na tej samej sesji została przez radnych odrzucona.

Radny Sławomir Sieczkowski z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk stwierdził, iż jego ugrupowanie poprze petycję, gdyż ten skwer kojarzy się z Radiem 5. - Jako ugrupowanie Mieszkańcy Suwałk, nie traktujemy tego jako głosowanie za czy przeciw jakiemuś przedsiębiorcy. Wiemy, że jedni Radio 5 lubią, inni mniej lubią, a inni kochają. Nie podchodzimy do tego, że jest to jakaś nominacja osiągnięć, tylko nazwa skweru, który każdemu kojarzy się z Radiem 5 - poinformował Sławomir Sieczkowski.

Nad takim nadawaniem nazw przestrzegł radny Jarosław Schabieński z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Skoro skwer nazywamy Radiem 5, bo nam się kojarzy z radiem, to równie dobrze możemy nazwać ulicę Armii Krajowej ulicą Obi, a ulicę Wierusza-Kowalskiego - Kauflandzką, bo wszyscy wiedzą, że tam jest Kaufland, a niewielu wie, kto to był Wierusz-Kowalski. Oczywiście przejaskrawiam, ale po to byśmy sobie wyobrazili, do jakich absurdów możemy dojść kierując się taką zasadą - powiedział radny Jarosław Schabieński z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast radny Jacek Roszkowski stwierdził, iż jest to bezpłatna reklama Radia 5, a ratusz za reklamę w radiu musi płacić.

Ostatecznie radni większością głosów zdecydowali o nadaniu nazwy Radia 5 skwerowi przy ulicy Bulwarowej. Za było 14 radnych, 7 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.