Na karę 9 lat pozbawienia wolności skazał suwalski sąd 31-letnią mieszkankę Ełku za oszustwa na zasadzie piramidy finansowej. Dodatkowo kobieta ma zapłacić 150 tysięcy złotych grzywny oraz zwrócić pokrzywdzonym pieniądze.

31-letnia Justyna W. od stycznia 2015 roku do marca 2019 roku w Ełku, Suwałkach, Grajewie i innych miejscowościach oszukała 119 osób na kwotę 35 milionów złotych. Ełczanka pod pozorem współpracy z firmą Ekspert, która w rzeczywistości nie miała miejsca, wprowadziła w błąd pokrzywdzonych co do zamiaru i sposobu zainwestowania środków pieniężnych pochodzących z kredytów bankowych zaciągniętych przez pokrzywdzonych. Dodatkowo informowała, iż to nie oni będą je spłacać. Z popełnienia tego przestępstwa kobieta uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Pokrzywdzeni zaciągnęli 503 kredyty w 24 bankach i jednym SKOK-u.

Ponadto Justyna W. i jej 30-letni konkubent zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy pochodzących z opisanego oszustwa, chcąc utrudnić stwierdzenie pochodzenia tych środków. Dodatkowo oboje zostali oskarżeni o wystawianie fikcyjnych faktur mających upozorować prowadzenie legalnej działalności polegającej na pośrednictwie kredytowym.

Na rozprawie sądowej oskarżona i jej konkubent wyrazili wolę dobrowolnego poddania się karze i każdy z nich zaproponował jej wymiar. Zgodnie z procedurą na zaproponowaną karę musiał zgodzić się prokurator, pokrzywdzeni oraz sąd.

W efekcie 2 kwietnia Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał wyrok, którym uznał oboje oskarżonych za winnych wszystkich zarzucanych im czynów. Oskarżonej wymierzono karę za główne oszustwo w wysokości 9 lat pozbawienia wolności i w tej samej wysokości karę łączną. Dodatkowo nałożono obowiązek naprawienia pokrzywdzonym szkody poprzez zwrot pieniędzy oraz wymierzono 150 tysięcy złotych grzywny.

Konkubent oskarżonej został skazany na karę łączną 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności oraz 30 tysięcy złotych grzywny.

Ponadto oboje oskarżeni mają 15-letni zakaz wykonywania zawodów i działalności związanych z pośrednictwem finansowym, działalnością bankową, udzielaniem kredytów i oferowaniem inwestycji.