Do suwalskiej jednostki policji dołączył kolejny owczarek belgijski Orkan. Jego opiekunem jest starszy posterunkowy Mariusz Biziewski, który od kilku miesięcy jest przewodnikiem psa służbowego.

Kilka dni temu, półtoraroczny owczarek belgijski wspólnie ze swoim przewodnikiem ukończył szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przez cztery miesiące ćwiczył między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika oraz zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy i tropienie śladów ludzkich. Przewodnik i jego czworonożny partner nauczyli się współpracy, aby móc stworzyć zgrany duet. Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności wykorzystują teraz w codziennej służbie. Orkan to pies patrolowo - tropiący. Jego zadania skupiają się głównie na patrolowaniu zagrożonych miejsc, tropieniu sprawców przestępstw, a także poszukiwaniu zaginionych osób.

Orkan, to pierwszy pies służbowy starszego posterunkowego Mariusza Biziewskiego. Jak mówi policjant, już podczas szkolenia pomiędzy nim a czworonogiem wytworzyła się specyficzna więź. Orkan pozostaje więc pod opieką swego przewodnika także poza służbą. Funkcjonariusz dodaje, że owczarek jest częścią jego rodziny i razem z nim mieszka.

Zdaniem policjanta, przewodnik powinien mieć zaufanie do swojego czworonożnego partnera. Pies z kolei powinien wyczuwać od przewodnika, że jest dla niego najważniejszy. Wtedy efekty ich wspólnej pracy zawsze będą zaskakujące.