Prezydent Suwałk wspólnie z dyrektorem suwalskiego szpitala podjęli współpracę w celu utworzenia na terenie naszego miasta masowego punktu szczepień przeciwko COVID-19. To efekt wytycznych związanych ze wzrostem liczby szczepionek, które mają niebawem trafić do Polski. Punkt w szpitalu jest już gotowy do pracy. Ponadto prezydent Suwałk podjął pracę na rzecz utworzenia drugiego punktu na południu Suwałk.

- Wszystkie samorządy otrzymały wytyczne z Kancelarii Premiera dotyczące utworzenia na terenie swojego terenu masowych punktów szczepień. Oczywiście od razu podjąłem działania, by utworzyć takie punkty na terenie Suwałk - poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- We współpracy z dyrektorem szpitala Panem Adamem Szałandą zgłosiliśmy, że taki punkt szczepień zostanie stworzony właśnie na terenie Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Szpitalnej. Oczywiście pozostałe 13 punktów szczepień oraz punkt w szpitalu dalej będą działały. Dziennie te wszystkie miejsca będą mogły wykonać ponad 1000 szczepień - dodał prezydent Suwałk.

Utworzenie masowych punktów szczepień ma związek ze zwiększoną liczbą dostaw szczepionek do Polski, które mają trafić do naszego kraju w drugim kwartale tego roku.

- Wspólnie z dyrektorem Adamem Szałandą określiliśmy podział zadań przy stworzeniu tego punktu. Powołałem swojego pełnomocnika, który będzie za to odpowiadał. Został nim Pan Grzegorz Krysa zastępca Dyrektora OSiR w Suwałkach. Miasto będzie odpowiadało za pomoc logistyczno-organizacyjną - wyjaśnił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Masowy punkt szczepień w szpitalu będzie miał oddzielne wejście oraz ciągi komunikacyjne. Osoby udające się na szczepienie nie będą narażone na kontakt z chorymi. Pracownicy miejskich jednostek, którzy będą skierowani do akcji masowych szczepień, zostaną odpowiednio przeszkoleni i pomogą w rejestracji pacjentów i wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Miasto zapewni również brakujące meble czy też sprzęt. Kadra szpitala weźmie na siebie natomiast cały ciężar dotyczący strony medycznej.

- Punkt szczepień mógłby rozpocząć funkcjonowanie już teraz. Jesteśmy organizacyjnie do tego przygotowani. Pierwotnie mówiło się, że Masowe Punkty Szczepień miały rozpocząć swoją działalność od 19 kwietnia. Rzecznik rządu powiedział, że będzie to jednak dopiero w maju. Z kolei premier, że 20 kwietnia. My ze swojej strony przygotowaliśmy się do tego zadania. Brakuje nam jedynie szczepionek - podsumowuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Oprócz masowego punktu szczepień w szpitalu kolejny prawdopodobnie powstanie w hali OSiR przy ulicy Wojska Polskiego 2 lub w hali Suwałki Arena. W tym celu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk prowadzi rozmowy z innym podmiotem leczniczym, który wykazuje zainteresowanie taką współpracą.