Sprawa zabójstwa 78-letniej kobiety, poprzez wyrzucenie przez balkon, wzbudziła wśród mieszkańców Suwałk dużo emocji. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze wraz z różnego typu insynuacjami i osądami. Aby temu zaprzestać, adwokat podejrzanego wystosował w imieniu rodziny specjalne oświadczenie.

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia, które otrzymaliśmy dziś (13 kwietnia) od adwokata podejrzanego oraz jego rodziny:

Działając w imieniu rodziców mężczyzny podejrzanego o dokonanie w dniu 8 kwietnia 2021 roku zabójstwa poprzez wyrzucenie przez balkon 78-letniej kobiety, jako jego obrońca w toczącym się postępowaniu karnym, apeluję o zaprzestanie naruszania dóbr osobistych członków rodziny w postaci godności osobistej i dobrego imienia. Rodzina jest pogrążona w żałobie i odczuwa głęboki smutek w związku z tragicznymi wydarzeniami zeszłego tygodnia. Podejrzany od wielu lat zmaga się ze schizofrenią paranoidalną i był w związku z tym wielokrotnie hospitalizowany i leczony farmakologicznie. Decyzją lekarza psychiatry mężczyzna opuścił szpital psychiatryczny w dniu 1 kwietnia 2021 roku, po 1,5-miesięcznym pobycie. Pojawiające się w mediach, głównie społecznościowych, informacje i komentarze, insynuujące m.in., iż podejrzanym kierowały motywy ekonomiczne bądź, że zachowanie mężczyzny mogło być wynikiem błędów wychowawczych, są niesprawiedliwe i dalece krzywdzące dla najbliższej rodziny, która od czasu diagnozy towarzyszy podejrzanemu w trudnych zmaganiach z chorobą. Apeluję w związku z tym o empatię oraz wstrzymanie osądów do czasu zakończenia postępowania karnego i podjęcia ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie przez uprawnione do tego organy, a także o niestosowanie gróźb linczu na podejrzanym. Zwracam się także z prośbą o nierozpowszechnianie nagrania z monitoringu zabezpieczonego w przedmiotowej sprawie - nagranie to stanowi materiał dowodowy objęty tajemnicą postępowania przygotowawczego i zostało rozpowszechnione bezprawnie.