Dziś (28 maja) w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone przyszłości basenu funkcjonującego w tej placówce. Zostało ono zorganizowane z uwagi na to, że basen został wyłączony z użytkowania z powodu złego stanu technicznego i koniecznością jego pilnego remontu.

- Organizujemy to spotkanie po to by zarówno radni, jak i społeczność szkolna oraz zainteresowani mieszkańcy Suwałk mogli poznać sytuację tego obiektu oraz wypracować sobie własne zdanie na temat tego w jakiej formule ma on funkcjonować w przyszłości - powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk rozpoczynając spotkanie.

Spotkanie poprzedziło, krótkie oprowadzenie po terenie basenu, a następnie o jego stanie technicznym opowiedział Artur Radzewicz, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Budynek oraz sam basen powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Wykonana przez Urząd Miejski w Suwałkach ekspertyza oraz odwierty wykazały, że obiekt już na etapie budowy został wykonany z wieloma błędami. Nie są zachowane jednakowe wymiary, konstrukcje wykonano z błędami związanymi z nieodpowiednimi materiałami, co skutkuje wieloma wyciekami. Cały obiekt obecnie nie może być użytkowany z uwagi na liczne awarie techniki basenowej, która nie nadaje się już do odzyskania i ponownego użytkowania.

By tę sytuację naprawić, konieczne jest rozebranie całej konstrukcji basenu i wybudowanie nowej niecki wraz z dostawą i montażem technologii basenowej.

- Cały zakres, który określa przygotowana przez nas ekspertyza został wyceniony na 7,2 miliona złotych. Natomiast przy obecnych cenach materiałów budowlanych sądzimy, że kwota może sięgać nawet 9 milionów złotych. Oszacowaliśmy również ile będzie nas kosztowało roczne utrzymanie tego basenu po remoncie. Będzie to kwota sięgająca miliona złotych. Natomiast wybudowanie w tym miejscu sali gimnastycznej to kwota rzędu 3,7 miliona złotych - mówił Artur Radzewicz, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Osoby biorące udział w spotkaniu pytały o możliwość pozyskania środków zewnętrznych na remont basenu oraz przyszłość klas sportowych w szkole. Większość uczestników debaty opowiedziało się za tym by jednak pozostawić basen w szkole i dążyć do jego remontu.

- Z tej dyskusji płynie jeden wniosek. Chcą Państwo, by basen pozostał. Musimy znaleźć źródło sfinansowania tej inwestycji oraz odpowiedzieć sobie na pytanie jak on będzie funkcjonował po remoncie. Tak by służył wszystkim mieszkańcom Suwałk, a nie tylko społeczności szkolnej, której bez wątpienia jest potrzebny - podsumował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który podkreślił, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska w Suwałkach.