W ciągu dwóch dni festiwalu WigroSfera odbędzie się pięć koncertów, podczas których wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich kwartetów smyczkowych wraz z wybitnym trębaczem jazzowych, znakomity duet skrzypce i wiolonczela wykorzystujący najnowsze zdobycze technologiczne, eksperymentujący perkusista wraz z elektroniką i video oraz psychodeliczna grupa neorockowa.
Druga edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2 i 3 lipca 2021 w Suwałkach oraz na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz w internecie.
Dziś (2 lipca) koncerty obędą się na terenie suwalskich bulwarów przy Czarnej Hańczy. Natomiast jutro główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry.
Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe organizatorzy festiwalu Wigrosfera, zdecydowali o zmianie lokalizacji i godziny rozpoczęcia dzisiejszych koncertów. Piątkowe (2.07) koncerty odbędą się w kawiarni artystycznej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71 o godz. 19.00.
PROGRAM:
Dzień I – 2.07.2021 – Suwałki – Bulwary przy Czarnej Hańczy
Godzina 20:00
NeoQuartet – „Acoustic World Tour” Jeden z najciekawszych i najbardziej aktywnych europejskich zespołów specjalizujących się w muzyce nowej zaprezentuje program złożony z utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów z Japonii, USA, Syrii, Polski, Korei Południowej i Finlandii. Amerykański minimal, nawiązania do starożytnych japońskich tradycji, buddyjskie mantry, arabskie melizmaty, czy fińska tradycja ludowa, to wszystko usłyszmy podczas koncertu. Muzyczna podróż dookoła świata będzie przeplatana anegdotami na temat przedstawianych dzieł oraz ich twórców.
Godzina 21:00
Krzysztof Arszyn Topolski – „Arszyn plays De Maria” Rodowity suwalczanin, mieszkający w trójmieście, Krzysztof Arszyn Topolski to artysta dźwiękowy, perkusista oraz autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. W jego twórczości ważne miejsce zajmuje field recording, akustyczna ekologia i projektowanie krajobrazu akustycznego. Podczas koncertu artysta zaprezentuje materiał ze swojej solowej płyty, która inspirowana jest twórczością amerykańskiego pioniera sztuki konceptualnej Waltera De Marii.
Godzina 22:00
Wigrosfera Wajdy
Krzysztof Arszyn Topolski, NeoQuartet, Roshko Brothers Na zakończenie wieczoru zaprezentowane zostaną dwa wczesne dzieła Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z tegoroczną edycją festiwalu.
Dzień II – 3.07.2021 – Plaża PTTK w Starym Folwarku
Godzina 19:00
Emil Miszk & NeoQuartet |Projekt NieuniknionyZarówno NeoQuartet, jak i Emil Miszk są laureatami prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz artystami, którzy koncertują na całym świecie. Ich wspólny projekt łączący jazz, współczesną muzykę improwizowaną i elektronikę będzie miał swoją premierę na festiwalu Wigrosfera.
Godzina 20:00
Roshko Brothers
Bracia Roszkowscy to technologiczni smyczkowcy. Reprezentują nurt new classical, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium. Bracia, oboje wykształceni w duchu muzyki klasycznej ale od zawsze byli zafascynowani elektroniką. Pokazuje to ich ostatni projekt #RoshkoHitTheRoad, w którym muzycy improwizują i aranżują hity za pomocą smartphonów. Ich najnowsza muzyka to połączenie tych stylów a zarazem zapowiedź debiutanckiej płyty.
Godzina 21:00
Ludojad
O ile stwierdzenie, że zespół „łączy wiele gatunków” to frazes wytarty bardziej niż stare jeansy, tak w przypadku Ludojada warto jednak go użyć. Swobodnie przeskakują z funkujących rytmów do etnojazzu, nie stroniąc przy tym od elektroniki. Jest psychodelia, jazz, yass, dub, reggae, country, blues, folk, drum’n’bass, czy nawet techno – ekstremalnie szeroki wachlarz. I to jest ich największą siłą, bo swym wariactwem muzycznym wyróżniają się pośród zespołów zamkniętych w gorsetach gatunków.