11 firm zgłosiło swoją gotowość do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji budynku, w którym w przyszłości mieścić się będzie nowa biblioteka.

Nowa biblioteka, jeśli dojdzie do jej realizacji, powstanie w rozwidleniu dróg Reja i Pułaskiego. Budynek będzie miał blisko 3000m2.

- Rozpoczęliśmy pierwszy etap prac koncepcyjnych, którego efektem mam nadzieję będzie wybudowanie nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Znajdą się w niej nie tylko książki, ale również czytelnia multimedialna, stanowiska komputerowe, sala konferencyjna, przestrzeń dla dzieci, pracownie plastyczne i językowe - poinformował  Czesław Renkiewicz.

- Cieszę się, że aż 11 firm zaproponuje swoje koncepcje. Wybranie z tylu możliwości nie będzie proste - dodał prezydent Suwałk.

Obecnie pracownicy suwalskiego ratusza pracują nad weryfikacją złożonych ofert przez firmy i biura projektowe. Następnym etapem będzie powiadomienie ich o tym, czy zostały dopuszczone do kolejnej części.

Autor koncepcji, która zajmie piewsze miejsce otrzyma nagrodę główną w wysokości 30 tysięcy złotych. Za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 15 tysięcy złotych, a za trzecie - 10 tysięcy złotych. Przewidziane jest również wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych.