Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowego osiedla mieszkaniowego przy ulicy Franciszkańskiej, które zrealizuje miejska spółka ZBM TBS. W pierwszy z sześciu planowanych budynków znajdą się 53 mieszkania na wynajem, które z czasem będzie można wykupić.

- Będzie to oferta skierowana do ludzi młodych, którzy nie posiadają własnego mieszkania. Budownictwo w Suwałkach rozwija się bardzo dobrze. Nowe osiedla powstają w każdej części Suwałk - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Czesław Renkiewicz. - ZBM TBS jest spółką, którą powołano po to by uzupełnić ofertę deweloperów i skierować ją do ludzi mniej zamożnych - dodał prezydent Suwałk.

Budynek roboczo nazwany „A” będzie obiektem dwuklatkowym, całkowicie podpiwniczonym z 5 i 6 kondygnacjami nadziemnymi. Znajdą się w nim 53 mieszkania w tzw. stanie wykończonym "pod klucz". Będą to mieszkania 1,2,3 i 4-pokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 71 m2. W każdej klatce znajdzie się winda. W piwnicy budynku zlokalizowany zostanie otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi. Natomiast 32 miejsca postojowe znajdą się na zewnątrz.

- Jest gotowy projekt uchwały rady miejskiej, który trafi pod obrady radnych już w styczniu. Uchwała określi zasady naboru przyszłych najemców mieszkań. Planujemy, by nabór rozpocząć pod koniec lutego i zakończyć go miesiąc później. To atrakcyjna oferta dlatego też myślę, że zainteresowanie będzie duże - powiedział Jarosław Lebiediew, prezes zarządu ZBM TBS w Suwałkach.

Na realizację tego budynku Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat przyznał Miastu Suwałki wsparcie finansowe w wysokości 4.442.918 zł. Wcześniej na ten sam budynek Miasto pozyskało z Krajowego Zasobu Nieruchomości kwotę 1.196.000 zł.

- Te dwa źródła finansowania pozwolą obniżyć koszty realizacji spółce i przyszłym najemcom, którzy będą musieli partycypować w koszcie ich budowy na poziomie 20-30% - mówił prezydent Suwałk.

Z przyszłymi lokatorami będą zawierane umowy najmu. Na wniosek najemcy, po upływie 5 lat obowiązywania umowy, będzie można dokonać jej przekształcenia w umowę najmu instytucjonalnego z prawem dojścia do własności. Sprzedaż mieszkania na własność nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie 15 lat od dnia zakończenia budowy.

W sytuacji wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, wpłacona przez najemcę partycypacja w budowie lokalu mieszkalnego będzie zwracana przez ZBM TBS, po jej rozliczeniu w sposób określony w przepisach prawa.