wtorek, 24 maja
Suwałki - Kurier Suwalski - Dziennik Internetowy

Suwalszczyzna – Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?

Suwalszczyzna to bez wątpienia kraina jak baśń. Urzekają tu najpiękniejsze krajobrazy polodowcowe: wysokie pasma wzgórz morenowych i nizinne pojezierza, głębokie rynny subglacjalne i kręte wały ozów. Są tu piękne sosnowe lasy z prastarą Puszczą Augustowską na czele, pełne uroku śródleśne oczka wodne zimne sucharami czy największe w Polsce skupisko głazów narzutowych, które można zobaczyć, odwiedzając Suwalski Park Krajobrazowy.

Suwalszczyzna- jesienny widok z Góry Cisowej

Spis treści

 1. Atrakcje Suwalszczyzny, czyli zobaczyć na Suwalszczyźnie?
  1. Wigierski Park Narodowy
  2. Jezioro Wigry
  3. Kanał Augustowski
  4. Muzeum Wigier
  5. Suwalski Park Krajobrazowy

Turystyka wodna na Suwalszczyźnie

Turystyka wodna ma na Suwalszczyźnie wspaniałe tradycje. Już w 1938 r. organizowano nad Wigrami kursy żeglarskie, od tego zaś czasu oferta turystyczna znacznie się rozwinęła i obejmuje całą masę atrakcji, od wędkowania na cichych i rybnych jeziorach, przez rejsy statkami i katamaranami, wycieczki w gondolach, żeglarstwo, spływy kajakowe połączone ze zwiedzaniem zabytków kultury oraz turystyką rowerową, aż po windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, narciarstwo wodne i unikalne w skali światowej fiaty łódek okrągłych.

Widok na Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Wszyscy, bez względu na wiek i upodobania, znajdą tu coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o bazę noclegowo-gastronomiczną, jak i atrakcje turystyczne. Bo Suwalszczyzna to prawdziwy raj dla miłośników wodnego wypoczynku oraz niebagatelnych miejsc i historii.

Kim byli mieszkańcy Suwalszczyzny?

Suwalszczyzna to kraina krajobrazowo malownicza, pod względem przyrodniczym niezmiernie cenna, a historycznie bogata w dzieje różnych narodowości. Od wieków żyli tu zgodnie Polacy, Litwini, staroobrzędowi Rosjanie, starozakonni Żydzi oraz potomkowie plemion jaćwieskich. Po tych ostatnich pozostały jedynie grodziska, kurhany i nazwy rzek, jezior czy puszczańskich uroczysk.

Natura bogato obdarzyła ten skrawek ziemi, dała mu bowiem wyniosłe wzgórza, jeziora i kręte rzeki, wtopione w pełen uroku pejzaż pól i lasów. Pośród sielskiego krajobrazu rozrzucone są charakterystyczne dla tej krainy pojedyncze zagrody, wioski i dawne miasteczka. Różnorodny świat zwierząt i roślin, czyste powietrze, wody i lasy, rozmaitość krajobrazów — to piękna wizytówka dzisiejszej Suwalszczyzny, chroniona przez Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy i rezerwaty przyrody.

Szlaki turystyczne Suwalszczyzny

Atrakcją tej ziemi są szlaki turystyczne, które prowadzą po najpiękniejszych okolicach. Turyści piesi i zmotoryzowani mogą podziwiać zabytki przyrody oraz przeurocze zakątki do dziś nieskalane nadmiarem cywilizacji. Niepowtarzalnym krajobrazem fascynują okolice Smolnik. Wrażenie robi najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza. Pagórkowaty teren i najczęściej bardzo mroźna, długa i śnieżna zima stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa. Walory turystyczne powiatu to także nieliczne, lecz cenne zabytki kultury materialnej. Perłą w koronie dzisiejszej Suwalszczyzny jest dawny klasztor Kamedułów na półwyspie jeziora Wigry, w którym odpoczywał papież Jan Paweł II. W ostatnich latach protesty ekologów mocno spopularyzowały spływy kajakowe wyjątkowo malowniczą doliną Rospudy.

Suwalszczyzna to kraina geograficzna położona w północno-wschodniej Polsce. Bardzo często mylona jest z Mazurami. Ta kraina geograficzna przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów. Są tutaj bardzo piękne widoku. Teren jest pagórkowaty. Dookoła jeziora, lasy, łąki oraz liczne wzniesienia.

„Kraina jak baśń” to aktualne hasło promocyjne Suwalszczyzny. Krajobraz łączy tutaj cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami. Wyjątkowo urozmaiconą rzeźbę terenu mamy w północnej części regionu, ukształtowanej przez najmłodsze zlodowacenie — głębokie rynny lodowcowe, kręte wały ozów i wysokie pasma wzgórz morenowych czy też największe w Polsce nagromadzenie głazów narzutowych. Właśnie tutaj w 1976 r. powstał pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Z kolei największe w województwie jezioro Wigry, wraz z mniejszymi przyległymi ponad czterdziestoma jeziorami, jest chronione przez park narodowy. Jest to jedyne w Polsce tak duże jezioro o krętej linii brzegowej, urozmaicone wyspami, zatokami, głębinami, śródjeziornymi górkami i przybrzeżnymi obszarami płycizn. Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Środkowoeuropejskim. Znaleźć tu można pojaćwieskie kurhany i grodziska, a także ślady krzyżackiej obecności. Perłą w koronie jest klasztor Kamedułów na jeziorze Wigry. Chociaż na tym najdalej wysuniętym na północny wschód skrawku Polski, graniczącym z Rosją, Litwą i Białorusią, udaje się uprawiać nawet winorośl mimo ostrego klimatu, to region słynie raczej z mocnych miodów i litewskich smakołyków: kartaczy, kołdunów i sękaczy.

Jezioro Hańcza

Bedąc w w klasztorze można zobaczyć dom furtiana, wieże zgarową, kaplice kancelarską, mury oporowe i obronne oraz 17 eremów.

Jakie są atrakcje na Suwalszczyźnie?

Bez wątpienia wielu turystów, którzy chcą aktywnie spędzić swój wypoczynek na pojezierzu suwalskim wybierają kajaki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli będzie to twój pierwszy raz na spływie kajakowym można na przykład wybrać rzekę Hańczę, która jest bardzo spokojna. Jest to jedna z najpewniejszych rzek w Polsce. Widoki są bardzo urozmaicone. Rzeka w sumie ma aż 141 kilometrów. Płynąć można aż do Kanału Augustowskiego. Do przepłynięcia będzie wtedy aż 90 kilometrów. Po drodze znajdują się bazy noclegowe.
O czym należy pamiętać jeżeli zdecydujemy się na spływ kajakowy? przede wszystkim należy zakupić kartę wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego. Rzeka ta przepływa właśnie przez ten park. Cena wstępu do parku to koszt pięciu złotych

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku i ma 150 kilometrów kwadratowych powierzchni. Położony jest na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim. Na jego terenie znajdują się aż 42 jeziora. Najgłębszych z nich jest jezioro Wigry. Jest jednym z największych parków w Polsce. Na jego terenie znajdują się aż 22 gatunki storczyków. Dla turystów utworzono aż 190 kilometrów szklaków turystycznych.

Na zdjęciu Wigierski Park Narodowy

Jezioro Wigry

Na Suwalszczyźnie właśnie, a dokładnie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, znajduje się największe w województwie podlaskim jezioro Wigry – pełne wysepek, zatok, głębin, śródjeziornych górek i przybrzeżnych płycizn. Przez Wigry przepływa z kolei Czarna Hańcza – najdłuższa rzeka w regionie, stanowiąca jedną z najstarszych i najpopularniejszych tras kajakowych w kraju. Inne rzeki regionu to: Rospuda, Marycha, Netta, Blizna I kitka mniejszych, jak Szeszupa czy Szelmentka.

Kanał Augustowski

Nie gdzie indziej, tylko na Suwalszczyźnie znajduje się Kanał Augustowski, zabytek budownictwa hydrologcnego z XIX w., który być może znajdzie się wkrótce na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kiedyś wykorzystywany do transportu drewna, dziś świetnie służy turystom chcącym poznać uroki i historię regionu z pokładu łodzi lub kajaka.

Muzeum Wigier

Jedną z atrakcji Suwalszczyzny jest muzeum Wigier, które mieści się w dawnej stacji hydrobiologicznej w Starym Folwarku. W okresie międzywojennym była ona ośrodkiem badawczym, a jezioro Wigry najlepiej poznanym akwenem w Polsce.

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym parkiem w Polsce. Warto tu przyjechać o każdej porze roku. W Parku znajduje się grodzisko w Szurpiłach, zwane Górą Zamkowa. Na przełomie V i VI wieku zamieszkiwali tu Jaćwingowie.

Widok na Suwalski Park Krajobrazowy