wtorek, 10 września
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki
racis bez czynszu

MATERACE-1

Suwalszczyzna – atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć

Suwalszczyzna to wyjątkowy region Polski, który słynie z zimnego klimatu. Znajduje się tu Polski Biegun Zimna – Suwałki. Jednak kraina ta to nie tylko Polska, ponieważ jej część znajduje się na Litwie. W Polsce rozciąga się ona od granicy Mazur na zachodzie i na północ od rzeki Biebrzy. Na jej terenie znajdują się wyjątkowe miasta, które stanowią atrakcję tego regionu. Są to Suwałki, Augustów oraz inne mniejsze miejscowości. Suwalszczyzna to wyjątkowy region, który warto odwiedzić, aby poznać jego uroki.

Suwalszczyzna to bez wątpienia kraina jak baśń. Urzekają tu najpiękniejsze krajobrazy polodowcowe: wysokie pasma wzgórz morenowych i nizinne pojezierza, głębokie rynny subglacjalne i kręte wały ozów. Są tu piękne sosnowe lasy z prastarą Puszczą Augustowską na czele, pełne uroku śródleśne oczka wodne zimne sucharami czy największe w Polsce skupisko głazów narzutowych, które można zobaczyć, odwiedzając Suwalski Park Krajobrazowy.

  1. Suwalszczyzna co warto zobaczyć?
  2. Turystyka wodna na Suwalszczyźnie
  3. Suwalszczyzna to nie Mazury i nie Podlasie
  4. Kim byli mieszkańcy Suwalszczyzny?
  5. Turystyka wodna na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna co warto zobaczyć?

Wybierając ten region jako kierunek podróży, warto już wcześniej wybrać interesujące miejsca na mapie, jakie chcemy zwiedzić. Wiele osób chętnie odwiedza Puszczę Augustowską, która stanowi jeden z największych kompleksów leśnych, który rozpościera się po części także na Litwę i Białoruś. Na terenie puszczy mieści się jeden ze znanych Parków Narodowych- Wigierski. Na tym obszarze znajdziemy również wiele malowniczych jezior, spośród których do największych należą Wigry, Necko i Serwy. Na terenie puszczy mamy nie tylko liczne szlaki piesze i rowerowe, lecz także kajakowe, które z pewnością zainteresują miłośników spływów kajakowych.

Kolejną atrakcją turystyczną na mapie jest mieszcząca się w Suwalskim Parku Krajobrazowym Góra Cisowa, która stanowi fantastyczny punkt widokowy. Rozpościera się z niego najpiękniejsza i najciekawsza panorama, jaką możemy obejrzeć na tym terenie. Na uwagę zasługuje także fakt, że na szczycie tej właśnie góry znajduje się tabliczka upamiętniająca pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w roku 1999.

Obok Góry Cisowej, świetnym punktem widokowym jest także Góra Zamkowa, z którego możemy podziwiać widok skierowany na cztery malownicze jeziora, czyli Kluczysko, Jeglówek, Jeglóweczek oraz Szurpiły. Będąc na Suwalszczyźnie, przede wszystkim w sezonie letnim, warto wybrać się nad jeziora i skorzystać z kąpielisk, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Na Suwalszczyźnie, jednym z najpopularniejszych akwenów w Polsce jest Jezioro Wigry, które ze względu na swoją czystość określane jest także jeziorem o kryształowej toni. To jezioro, które daje doskonałe warunki do żeglowania, jednak warto zwrócić uwagę, że teren objęty jest strefą ciszy i mieści się przy Wigierskim Parku Krajobrazowym, dlatego też możliwość uprawiania turystyki jest tutaj nieco ograniczona. Po Jeziorze Wigierskim można obecnie poruszać się wcześniej wspomnianymi żaglówkami a także kajakami po szlaku nazwanym imieniem Papieża Jana Pawła II. To doskonała forma rozrywki dla których, którzy lubią spływy kajakowe, chcą delektować się ciszą i cieszyć oczy malowniczymi widokami, jakie zapewnia nam ten fragment Suwalszczyzny. To także świetne miejsce do spędzenia czasu na polu namiotowym czy też w płomieniach ogniska, jednak warto pamiętać, że jest to możliwe wyłącznie w dozwolonych i przeznaczonych do tego miejscach.

Mieści ona również na swoim terenie również cztery parki krajobrazowe i narodowe, takie jak Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej oraz Biebrzański Park Narodowy. Chcąc poznać uroki tej krainy, wato zaplanować sobie na tym terenie przynajmniej kilkudniowy pobyt, ponieważ w ciągu jednego dnia czy dwóch uda nam się zobaczyć zaledwie mały skrawek uroków tych ziem. Zastanawiając się, czy faktycznie warto spędzić tutaj swój urlop, nasze wątpliwości mogą rozwiać chociażby zamieszczane w Internecie zdjęcia i fotorelacje z wycieczek jakie zamieszczają turyści.

Tak naprawdę nie można wymarzyć sobie lepszego miejsca na odpoczynek i złapanie oddechu od miejskiego zgiełku. Podróżujący bez problemu mogą znaleźć tutaj miejsce noclegowe. Dostępna jest bowiem baza hoteli, liczne pokoje w gospodarstwach turystycznych, a sporą popularnością cieszą się także pola namiotowe, na których pobyt dostarcza naprawdę wielu wrażeń.

Suwalszczyzna to wręcz idealnie miejsce dla osób, które kochają obcowanie z naturą, z przyjemnością oddają się wycieczkom pieszym i rowerowym czy też są miłośnikami spływów kajakowych. Można odwiedzić kilka zabytkowych, bogatych w historię miast, wśród których można wyróżnić największe- Suwałki, Augustów, Sejny. Każde z nich ma naprawdę wiele do zaoferowania, zarówno dla starszych jak i młodszych podróżujących. Góry, doliny, jeziora, możliwość wypożyczenia rowerów czy kajaków, a także duży aqua park mieszczący się w Suwałkach, to tylko nieliczne atrakcje jakie ma do zaoferowania Suwalszczyzna.

Już dla samych widoków i krajobrazów, zapierających dech w piersiach warto odwiedzić to miejsce, podziwiać panoramę z punktów widokowych, aby zapewnić sobie niezapomniane przeżycia. Można tutaj nacieszyć oko, poznać kawałek cennej historii, aktywnie spędzić czas, a także spróbować potraw regionalnej kuchni w świetnie zaaranżowanych lokalach gastronomicznych.

Turystyka wodna na Suwalszczyźnie

Turystyka wodna ma wspaniałe tradycje. Już w 1938 r. organizowano nad Wigrami kursy żeglarskie, od tego zaś czasu oferta turystyczna znacznie się rozwinęła i obejmuje całą masę atrakcji, od wędkowania na cichych i rybnych jeziorach, przez rejsy statkami i katamaranami, wycieczki w gondolach, żeglarstwo, spływy kajakowe połączone ze zwiedzaniem zabytków kultury oraz turystyką rowerową, aż po windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, narciarstwo wodne i unikalne w skali światowej fiaty łódek okrągłych.

Widok na Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Wszyscy, bez względu na wiek i upodobania, znajdą tu coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o bazę noclegowo-gastronomiczną, jak i atrakcje turystyczne. Bo Suwalszczyzna to prawdziwy raj dla miłośników wodnego wypoczynku oraz niebagatelnych miejsc i historii.

Suwalszczyzna to nie Mazury i nie Podlasie

Suwalszczyzna to wyjątkowy region, który łączy w sobie elementy przeszłości i teraźniejszości. Historia tego regionu sięga czasów, gdy był on częścią dawnych Prus Wschodnich, a następnie należał do Polski. Region ten jest znany z pięknego krajobrazu, wyjątkowej przyrody oraz tradycyjnych obyczajów. Suwalszczyzna jest położona 500 metrów od Mazur, i nie należy do Podlasia chociaż należy do województwa podlaskiego.

Kim byli mieszkańcy Suwalszczyzny?

Suwalszczyzna to kraina krajobrazowo malownicza, pod względem przyrodniczym niezmiernie cenna, a historycznie bogata w dzieje różnych narodowości. Od wieków żyli tu zgodnie Polacy, Litwini, staroobrzędowi Rosjanie, starozakonni Żydzi oraz potomkowie plemion jaćwieskich. Po tych ostatnich pozostały jedynie grodziska, kurhany i nazwy rzek, jezior czy puszczańskich uroczysk.

Natura bogato obdarzyła ten skrawek ziemi, dała mu bowiem wyniosłe wzgórza, jeziora i kręte rzeki, wtopione w pełen uroku pejzaż pól i lasów. Pośród sielskiego krajobrazu rozrzucone są charakterystyczne dla tej krainy pojedyncze zagrody, wioski i dawne miasteczka. Różnorodny świat zwierząt i roślin, czyste powietrze, wody i lasy, rozmaitość krajobrazów — to piękna wizytówka dzisiejszej Suwalszczyzny, chroniona przez Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy i rezerwaty przyrody.

Szlaki turystyczne

Atrakcją tej ziemi są szlaki turystyczne, które prowadzą po najpiękniejszych okolicach. Turyści piesi i zmotoryzowani mogą podziwiać zabytki przyrody oraz przeurocze zakątki do dziś nieskalane nadmiarem cywilizacji. Niepowtarzalnym krajobrazem fascynują okolice Smolnik. Wrażenie robi najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza. Pagórkowaty teren i najczęściej bardzo mroźna, długa i śnieżna zima stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa. Walory turystyczne powiatu to także nieliczne, lecz cenne zabytki kultury materialnej. Perłą w koronie dzisiejszej Suwalszczyzny jest dawny klasztor Kamedułów na półwyspie jeziora Wigry, w którym odpoczywał papież Jan Paweł II. W ostatnich latach protesty ekologów mocno spopularyzowały spływy kajakowe wyjątkowo malowniczą doliną Rospudy.

To kraina geograficzna położona w północno-wschodniej Polsce. Bardzo często mylona jest z Mazurami. Ta kraina geograficzna przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów. Są tutaj bardzo piękne widoku. Teren jest pagórkowaty. Dookoła jeziora, lasy, łąki oraz liczne wzniesienia.

Jezioro Hańcza

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku i ma 150 kilometrów kwadratowych powierzchni. Położony jest na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim. Na jego terenie znajdują się aż 42 jeziora. Najgłębszych z nich jest jezioro Wigry. Jest jednym z największych parków w Polsce. Na jego terenie znajdują się aż 22 gatunki storczyków. Dla turystów utworzono aż 190 kilometrów szklaków turystycznych.

Na zdjęciu Wigierski Park Narodowy

Jezioro Wigry

Na Suwalszczyźnie właśnie, a dokładnie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, znajduje się największe w województwie podlaskim jezioro Wigry – pełne wysepek, zatok, głębin, śródjeziornych górek i przybrzeżnych płycizn. Przez Wigry przepływa z kolei Czarna Hańcza – najdłuższa rzeka w regionie, stanowiąca jedną z najstarszych i najpopularniejszych tras kajakowych w kraju. Inne rzeki regionu to: Rospuda, Marycha, Netta, Blizna I kitka mniejszych, jak Szeszupa czy Szelmentka.

Kanał Augustowski

Nie gdzie indziej, tylko na Suwalszczyźnie znajduje się Kanał Augustowski, zabytek budownictwa hydrologcnego z XIX w., który być może znajdzie się wkrótce na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kiedyś wykorzystywany do transportu drewna, dziś świetnie służy turystom chcącym poznać uroki i historię regionu z pokładu łodzi lub kajaka.

Muzeum Wigier

Jedną z atrakcji Suwalszczyzny jest muzeum Wigier, które mieści się w dawnej stacji hydrobiologicznej w Starym Folwarku. W okresie międzywojennym była ona ośrodkiem badawczym, a jezioro Wigry najlepiej poznanym akwenem w Polsce.

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym parkiem w Polsce. Warto tu przyjechać o każdej porze roku. W Parku znajduje się grodzisko w Szurpiłach, zwane Górą Zamkowa. Na przełomie V i VI wieku zamieszkiwali tu Jaćwingowie.

Widok na Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalszczyzna zimą

Jeśli myślisz, że Suwalszczyzna jest piękna tylko latem to jesteś w błędzie. Zimą wygląda jeszcze cudniej. Pomyśl tylko o zaśnieżonych pagórkach, o drzewach pokrytych białym puchem czy też bajecznymi dróżkami pokrytymi śniegiem.

Będąc tutaj zimą można wybrać się na jeden ze stoków narciarskich. Do dyspozycji narciarzy jest stok WOSiR Szelment oraz wyciąg narciarski w Dąbrówce. Wypożyczycie tam sprzęt niezbędny do zjeżdżania na nartach.

Kolejną zimową atrakcją tych terenów są biegówki. Wielu przyjezdnych turystów z pewnością zapyta co to jest. Są to tarty do jazdy w terenie. Różnią się one od zwykłych nart budową. Jest wiele wytyczonych miejsc do uprawiania tego typu sportu na Suwalszczyźnie.

Kulig to kolejna atrakcja. Wielu lokalnych ludzi posiada konie z saniami oferując przejazd na przykład poprzez las. Dodatkowo oferują również ogniska czy zjazdy na workach z górki.