sobota, 14 września
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki
MATERACE-1

Uroczysko święte miejsce

Uroczysko Święte Miejsce to wyjątkowe miejsce, które zachwyca swoją historią i tajemniczością. Znajduje się na skraju Puszczy Augustowskiej nad Rospudą, gdzie można dojechać samochodem lub zakończyć spływ kajakowy. Już w czasach pogańskich istniało tu miejsce kultu religijnego, a obecnie można tu zobaczyć dość nową kaplicę, kilka krzyży i drewnianych figur. Najbardziej interesujące jest wnętrze kaplicy, gdzie znajduje się zbiór świętych obrazków, różańców, krzyżyków i modlitw. Miejsce to uważane jest za magiczne i święte, a jego tajemniczość jeszcze bardziej wzmacniają liczne przekazy o cudach. Jednak w letnie weekendy uroczysko Święte Miejsce traci swoją tajemniczość, gdyż wokół pojawiają się liczne busy, które czekają na nadpływających kajakarzy.

W dniu 24 czerwca miejscowa ludność od wielu lat zbiera się w tym miejscu, aby oddać cześć świętemu Jordana. Obrzędy te są charakterystyczne dla prawosławnego świętego Jordana i są oficjalnie usankcjonowane przez miejscowego proboszcza. W tym dniu ludzie modlą się, zjadają rytualny posiłek, obmywają się w pobliskiej rzeczce Jałowce, składają ofiary – pieniądze i żywność – pod krzyżami oraz zawiązują na nich ozdobne ręczniki. Jednak to nie wszystko. W tym miejscu znajduje się rzeczka Jałówka, która uchodzi za cudowną. Okresowo zmienia swój bieg i odprowadza wody do niedalekiego Jeziora Jałowego (200 m na północ). Zjawisko to powstaje pod wpływem silnej rzeki Ropspudy.

Cuda w Uroczysko Święte Miejsce

Uroczysko Święte Miejsce to miejsce niezwykłe, w którym od wieków mówi się o cudach. Według legendy, pierwszy z nich miał miejsce jeszcze za czasów Jaćwingów, kiedy to krzyż wrzucony do rzeki wrócił na swoje miejsce. Kolejny cud miał ochronić miejscowych przed zagładą z rąk Tatarów, wtedy to, według przekazów, ludziom ukazała się Matka Boża. W 1990 roku powstała tu kaplica, która najprawdopodobniej zastąpiła dawny cmentarz i cerkiewkę z XVI wieku, której patronował św. Jan. Od dawien dawna ludność zbierała się na polanie w dniu 24 czerwca, by pomodlić się, zjeść rytualny posiłek i złożyć ofiarę. Obrzędy te wiązały się z prawosławnym świętem Jordana, a tradycja ta przetrwała do dziś – co roku na św. Jana w kaplicy odbywa się msza.