Pomagamy Ci dbać o zdrowie i żyć dłużej – nowa akcja profilaktyczna Diagnostyki
W Augustowie przez całe wakacje, aż do 30 września trwa akcja profilaktyczna Diagnostyki skierowana do kobiet i mężczyzn. W pakietach o nazwach: Pomagamy kobiecie, Pomagamy mężczyźnie znajdziemy takie badania jak: witamina D3, Witamina B12, kwas foliowy, ferrytyna, marker raka trzustki i wątroby oraz markery nowotworowe odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Z akcji skorzystamy w punkcie pobrań przy ul. Ks. Jgnacego Skorupki 12/1, koszt pakietu 150 zł*.
Liczba zachorowań na nowotwory zwiększa się z roku na rok. Większe szanse na wyzdrowienie lub znaczące przedłużenie życia mają pacjenci, u których uda się wykryć chorobę we wczesnym stadium. Wielu nowotworom towarzyszy wzmożone wytwarzanie związków chemicznych, których w zdrowym organizmie nie ma wcale albo jest ich bardzo mało. Zidentyfikowanie takiej substancji, nazywanej markerem nowotworowym, znacznie ułatwia ocenę stopnia zaawansowania choroby. Do wykrywania nowotworów na podstawie wyników badań markerów trzeba jednak podchodzić ostrożnie, powinno się je oznaczać w trzech sytuacjach:
• dla oceny stopnia zaawansowania procesu nowotworowego,
• w celu kontroli skuteczności leczenia,
• po zakończonym leczeniu, aby wykluczyć albo wcześnie rozpoznać nawrót nowotworu.
W zestawach badań proponowanych w czasie akcji profilaktycznej kobiety mogą oznaczyć dwa markery: raka jajnika CA 125 i raka piersi CA 15-3, natomiast mężczyźni PSA całkowite czyli marker raka prostaty oraz AFP – marker nowotworów zarodkowych jąder oraz raka wątroby.
Natomiast CA 19-9 to marker raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy. Nieznacznie podniesiony poziom CA 19-9 obserwowany jest u chorych na łagodne choroby zapalne wątroby i dróg żółciowych, trzustki i przewodu pokarmowego.
W zestawach badań znajdziemy także witaminę D3, którą warto mieć pod kontrolą cały rok, bo wpływa na cały organizm, udowodniono jej związek ze schorzeniami o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym czy nawet nowotworami. Istnieje też korelacja między obniżonym stężeniem witaminy D a nadciśnieniem, otyłością i insulinoopornością, cukrzycą typu 2, miażdżycą czy zespołem metabolicznym. Witamina B12 jest nieodzownym elementem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. Skutkiem jej niedoborów, które mogą wynikać m.in. z diety (np. wegańska, wegetariańska) są m.in. zaburzenia neurologiczne i psychiczne, choroby neurodegeneracyjne i anemia megaloblastyczna. Kwas foliowy (witamina B9), podobnie jak witamina B12, odpowiada za proces krwiotworzenia i funkcjonowanie układu nerwowego. Na niedobór kwasu foliowego narażeni są palacze, osoby nadużywające alkoholu, nastolatkowie na etapie intensywnego wzrostu, osoby starsze oraz osoby z zespołami upośledzonego wchłaniania (np. celiakia).
Natomiast na podstawie stężenia ferrytyny wnioskuje się o poziomie zmagazynowanego w organizmie żelaza – kluczowego pierwiastka w procesie krwiotworzenia. Niskie stężenie ferrytyny (hipoferrytynemia) odpowiada za objawy typowe dla anemii wynikającej z niedoboru żelaza (zmęczenie, zawroty głowy, pogorszenie kondycji skóry i włosów, brak koncentracji), nawet jeśli nie jest ona jeszcze widoczna w wyniku morfologii krwi.
Więcej na temat akcji można przeczytaćhttps://diag.pl/pacjent/aktualnosci/regionalna-akcja-profilaktyczna-punkty-pobran-oddzialu-lublin-i-bialystok/
Na terenie całego województwa podlaskiego można skorzystać także z bonu obniżającego koszt następnych badań o 15% przy zakupie badań za kwotę minimum 150 zł, bon można zrealizować do końca października 2024 roku.
* Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni w Białymstoku wynosiła 365 zł
Artykuł sponsorowany